Aktualności

Miasto przywitało uchodźców z miasta partnerskiego Biała Cerkiew

W niedzielę do Ostrowca Świętokrzyskiego z miasta partnerskiego Biała Cerkiew przybyła dwudziestopięcioosobowa grupa dzieci i opiekunów, by schronić się w Ostrowcu Świętokrzyskim przed trwającą na Ukrainie wojną. Zmęczonych dwudniową trasą, ale już bezpiecznych przywitał Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz przedstawiciele ostrowieckiego samorządu.

-Prosili Państwo o sygnał, kiedy grupa kilkunastu dzieci wraz z kilkoma opiekunami, z naszego miasta partnerskiego Biała Cerkiew, dotrze bezpiecznie do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Po blisko dwóch dobach drogi, zmęczeni, przestraszeni, ale bezpieczni są u nas. Niestety na Białą Cerkiew wciąż spadają bomby, a to są przecież niewinni ludzie, tacy sami jak my.

Wiem, jak wielu mieszkańców naszego miasta pomaga, widać to chociażby po wykupionych podstawowych produktach spożywczych, które zbiera min. PCK. Dajemy sobie wzajemnie przykład i świadectwo, że człowieczeństwo wiele dla nas znaczy.

Od poniedziałku postaramy się pomóc zakwaterować te osoby w godnych warunkach. Nie wiemy jak długo pomoc będzie potrzebna, dlatego myślimy o kwestiach edukacji oraz przywrócenia normalności do życia naszych podopiecznych. Jest to duże wyzwanie dla nas i sytuacja, z jaką mierzymy się po raz pierwszy. Dziękuję przedsiębiorcom oraz prywatnym osobom, które nas wspierają i na przykład udostępniły obywatelom Ukrainy mieszkania, które my doposażymy. Jest decyzja, by w dwóch naszych placówkach wspomóc najpierw naukę języka polskiego wśród uchodźców, gdyż podstawą jest dobra komunikacja – dodał Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.