Aktualności

Pomoc potrzebującym w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

8 marca 2022 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się akcja pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku dla chorych na nowotwory krwi w ramach „Tygodnia Profilaktyki Zdrowotnej imienia Dominiki Skalskiej”.

Tego dnia uczestnicy mogli otrzymać pakiety służące do samodzielnego pobrania wymazu. Materiały zostaną wysłane do fundacji DKMS.

Uczczono również minutą ciszy pamięć o zmarłej Dominice Skalskiej – jednej z inicjatorek i organizatorek akcji.

W imieniu Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, Dyrektorowi CKZiU Panu Marcinowi Sitarzowi, organizatorom, wolontariuszom oraz ofiarodawcom życzenia złożyła Przewodnicząca Rady Miasta, Pani Irena Renduda-Dudek.

– Składam na Państwa ręce serdeczne podziękowania dla zespołu organizującego „Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej”. Od trzech lat wydarzenie to nie tylko przypomina i edukuje o profilaktyce w obrębie nowotworów, ale także przyczynia się do aktywnego pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku. Kolejna edycja tego spotkania udowadnia, że jest ono potrzebne i szlachetne.

Życzę Państwu, aby dzisiejsze spotkanie obfitowało w atmosferę szlachetnej pomocy. Pragnę też życzyć kolejnych edycji tej ważnej inicjatywy, pełnej dobroczynnych gestów – życzyła w imieniu Prezydenta Miasta, Pani Przewodnicząca Rady Miasta.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego od 3 lat prowadzi akcje poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego przy współpracy z DKMS – międzynarodową organizacją non-profit zajmującą się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Dla wielu chorych przeszczep szpiku to jedyna droga do pokonania choroby.

Znalezienie zgodnego dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych jest bardzo trudne, tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w rodzinie. Pozostali muszą liczyć na ofiarność osób niespokrewnionych. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w ramach prowadzonej akcji może pochwalić się uratowaniem życia mężczyźnie.

– Dostaliśmy oficjalne pismo z fundacji DKMS, że podczas naszej pierwszej akcji stacjonarnej znaleźliśmy bliźniaka genetycznego, dzięki czemu uratowano życie mężczyzny z Warszawy. Pan czuje się bardzo dobrze i jest nam wdzięczny. Nasze 3 lata ciężkiej pracy skupiają się na pielęgnowaniu empatii wśród młodzieży. Żeby świat stał się lepszym miejscem, należy zacząć właśnie od młodych ludzi, gdyż to oni tworzyć będą wyczulone na dobro lokalne społeczeństwo, a co za tym idzie państwo– powiedziała Anna Gębura, koordynator akcji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wśród zaproszonych gości byli obecni: Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Mariusz Pasternak, członkowie Zarządu Powiatu Ostrowieckiego: Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Pikus oraz Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, dr n med. Adam Karolik.