Aktualności

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu dzisiejszym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się uroczystości związane z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak co roku uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Kolegiacie p.w. Świętego Michała Archanioła celebrowanej przez Księdza Dziekana Jana Sarwę.

Po zakończeniu pierwszej części obchodów prezydent miasta Jarosław Górczyński wraz z uczestnikami uroczystości przemaszerowali na Rynek miejski gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Podczas swojego wystąpienia prezydent mówił o najważniejszym dokumencie jakim jest Konstytucja, przytaczając jednocześnie cytaty tego dokumentu, a także o obowiązkach obywateli względem swojej ojczyzny.

– Pamiętajmy o tym, że każdy z nas bez względu na wiek, zawód, czy przekonania polityczne ma pływ na to w jakim otoczeniu będziemy mieszkać, żyć i pracować – mówił prezydent. – Mając w pamięci naszą trudną historię, starajmy się w codziennym życiu tak służyć interesom Państwa Polskiego, aby słowo patriotyzm, niosło się echem nie tylko w naszych sercach, ale przede wszystkim umysłach, pracy, staranności i dbałości.

W związku z obchodzonym w dniu 4 maja dniem patrona wszystkich strażaków i hutników, Świętego Floriana, na zakończenie swojego przemówienia prezydent złożył życzenia i podziękowania strażakom i hutnikom.

– Korzystając z okazji w przeddzień dnia patrona wszystkich strażaków i hutników, Świętego Floriana, pragnę również złożyć wszystkim podziękowania i najlepsze życzenia od władz miejskich oraz wszystkich mieszkańców gminy. W imieniu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski dziękuję Strażakom za Wasze poświęcenie i oddaną służbę na rzecz dobra społecznego. Hutnikom zaś za trud pracy i kultywowanie tradycji naszego miasta – powiedział prezydent Jarosław Górczyński.

Podczas wystąpień głos zabrał również Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj przypominając o doniosłym znaczeniu Konstytucji 3 Maja i jej roli w historii Polski.

Po przemówieniach nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych, a na zakończenie uczestnicy odsłuchali pieśni patriotycznych odegranych przez Orkiestrę Dętą Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.