Aktualności

Ostrowczanie mogą aktywnie współtworzyć przyszły wygląd Rynku

Na konferencji poświęconej rewitalizacji ostrowieckiego Rynku Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński przedstawił ostrowczanom możliwość aktywnego udziału w przebudowie wizytówki miasta. Pod tym adresem  mieszkańcy mogą zapoznać się planem zagospodarowania i założeniem przebudowy Rynku Miejskiego. Ponadto każdy może wyrazić swoje zdanie o projekcie oraz zaprezentować swoje nowe pomysły bądź rozwinięcia istniejących rozwiązań.

Do udziału mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w tej inicjatywie zaprasza Prezydent.

Ostrowiecki Rynek to serce naszego miasta. Niebawem przystąpimy do jego rewitalizacji, tak aby stał się on miejscem spotkań i integracji mieszkańców naszego miasta. Dzięki zagospodarowaniu zieleni w formie rabat, multimedialnej, podświetlanej fontannie, placowi zabaw, jak również pawilonowi w zabudowie modułowej rynek stanie się prawdziwą wizytówką naszego miasta, która mam nadzieję przypadnie Państwu do gustu. Ciekawy jestem Państwa opinii co do tak ważnego przedsięwzięcia, dlatego zachęcam do wyrażania swojego zdania.

Koncepcja zagospodarowania Rynku zakłada powstanie m.in. nowego modułowego budynku o powierzchni użytkowej ok. 345 m2 na miejscu obecnej fontanny.  W jego wnętrzu mogłaby się znaleźć kawiarnia lub sokbar oraz zaplecze gospodarcze, sanitarne i kuchenne. Mieszkańcy będą też mogli korzystać z jego dachu z pergolą zadaszoną żaluzjami z paneli fotowoltaicznych. Boczne elewacje z przeszkleniami: wentylowane lub z pnącą roślinnością. Centrum rynku ma pomieścić fontannę interaktywną złożoną z 85 dysz wytwarzających różnorodne efekty wodne. Dzięki konstrukcji wpasowanej w bryłę Rynku, po wyłączeniu fontanny, plac będzie mógł bez problemu służyć różnorodnym uroczystościom. Ogrody deszczowe o powierzchni około 520 m2 zwiększyć mają retencję wody, kumulując wody opadowe. Część Rynku stanowić ma przestrzeń wypoczynku i spotkań. W jej obrębie ma znaleźć się częściowe zadaszenie żaglami przeciwsłonecznymi wykonanymi z tkaniny rozpiętej między metalowymi słupkami, zielone kopce oraz kolorowe wzory lub deski tarasowe oraz ścieżki z nawierzchnią przepuszczającą wodę (na bazie kruszywa łączonego żywicą). Około 1200 m2 nawierzchni Rynku ma zostać wykonana z kostki lub płyt antysmogowych wchłaniających szkodliwe substancje. Duża część powierzchni zostanie również zasadzona drzewami oraz krzewami, zwiększając tym samym ilość cienia w centrum miasta.