Aktualności

Ostrowiec Świętokrzyski to wielki plac budowy. Pracowite lato na gminnych drogach

 

Całkiem dobra pogoda sprzyja pracom budowlanym, a Ostrowiec Świętokrzyski zmienia się w oczach. Od tygodnia mieszkańcy mogą cieszyć się z odkrytych basenów na Rawszczyźnie, dawny browar Saskich przechodzi gruntowną metamorfozę, by wkrótce otworzyć swoje podwoje dla instytucji kultury, a przede wszystkim ostrowczan, a ostrowieckie ulice stają się bardziej komfortowe i przyjazne.

Mimo, że mamy sezon wakacyjny, to na pewno nie na ostrowieckich drogach. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski nie zwalnia tempa i realizuje kolejne drogowe inwestycje. Bardzo zaawansowana jest realizacja drugiego etapu ulicy Rzeczki oraz remont ulicy Siennieńskiej.

„Rozbudowa publicznej drogi gminnej – ul. Rzeczki w Ostrowcu Świętokrzyskim” realizowane jest w ramach inwestycji: „Budowa II etapu ciągu ulic zbiorczych w północnej części miasta Ostrowca Świętokrzyskiego od ul. Iłżeckiej poprzez ul. Rzeczki do ul. J. Samsonowicza”. Na ten cel udało się pozyskać środki z: „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

W ramach zadania przewidziano do realizacji zakres robót polegający na rozbudowie ul. Rzeczki na odcinku od „ogródków działkowych” do ul. Siennieńskiej wraz z rozbudową skrzyżowania i budową sygnalizacji świetlnej. Łączną długość rozbudowy wynosi 942,53 m.

Na całym odcinku zostanie wykonana: ścieżka rowerowa dwukierunkowa, chodnik, cztery zatoki autobusowe, skrzyżowanie ulic  Rzeczki z Siennieńską wraz z budową sygnalizacji świetlnej, kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, sieć wodociągowa gazowa i energetyczna.

Inwestycje realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane „DROGBUD” Radosław Malec i Stanisław Wójcik. Wartość robót to 5 mln 786 tys. zł. Zakończenie realizacji zaplanowano na koniec października tego roku.

– Ostrowiec Świętokrzyski jest jednym wielkim placem budowy, z tej przyczyny mieszkańcy muszą liczyć się z niedogodnościami, za co serdecznie przepraszam. Pogoda, jak na razie sprzyja więc dlatego nie dziwi mnie dobre tempo prac – ocenia Prezydent Jarosław Górczyński. Front robot jest na tyle duże, że liczę iż inwestycja zostanie zakończona nieco wcześniej niż to sobie zaplanowaliśmy. Najtrudniejszym elementem tego zadania jest realizacja skrzyżowania ulic Rzeczki i Siennieńskiej.

Jak dodaje Radosław Malec z firmy „DROGBUD” trudność z realizacją skrzyżowania wiązać się będzie głownie z przebudową już istniejących sieci.

Ciąg tzw. północnej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego będzie miał dalsze elementy w postaci jego rozbudowy w kierunku skrzyżowania ulic Bałtowskiej i Samsonowicza. Pod ten odcinek Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ma już wykupione grunty.

– Mamy świadomość, że na kolejny odcinek przyjdzie nam poczekać i tak jak w przypadku dwóch poprzednich realizacji na ulicy Rzeczki będziemy starali się sięgać po środki zewnętrzne- mówi prezydent Jarosław Górczyński.

W Ostrowcu Świętokrzyskim równocześnie trwa remont ul. Sienieńskiej  na długości 340mb, na odcinku od ul. Polnej w kierunku Alei Jana Pawła II. Polega on na rozebraniu i ustawieniu nowych krawężników na ławie betonowej z oporem, frezowaniu mechanicznym nawierzchni, wykonaniu warstwy wiążącej z betonu asfaltowego, ułożeniu nakładki asfaltowej i powierzchni około 2210 m kw., zabezpieczeniu zieleńców płytami ażurowymi o powierzchni, a także regulacji infrastruktury technicznej.

Wykonawcą zadania jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. Wartość opiewa na kwotę ponad 315 tys. zł.

– Choć to droga wewnętrzna, ale jest bardzo istotna dla ostrowieckich osiedli i zlokalizowanych tu szkół, domu kultury czy centrów handlowych- wyjaśnia Prezydent Jarosław Górczyński. Wcześniej udało nam się wymienić chodnik i wybudować ścieżkę rowerową teraz czas na dalszy remont. Ulica dalej będzie ślepa, ale uporządkujemy na niej ruch, gdyż będzie możliwość zaparkowania.