Aktualności

 Przyjazna czytelnikom interaktywna biblioteka ważną częścią Ostrowieckiego Browaru Kultury

 

Ostrowiecki Browar Kultury to duży plac budowy. Prace prowadzone są jednocześnie we wszystkich segmentach dawnego browaru, który ma pomieścić ostrowieckie instytucje kultury – Miejską Bibliotekę Publiczną, Miejskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych.

Efekty szybkiego tempa prac można podziwiać już w części przeznaczonej na bibliotekę oraz w głównym holu, z wejściem od ulicy Polnej. Ta część cieszy już od jakiegoś czasu widokiem odnowionej elewacji ceglanej. O postępach prac mogli się przekonać przedstawiciele ostrowieckich mediów.

– Codziennie na budowie pracuje od 70 do 80 pracowników, dlatego postęp prac jest tak dobry. Wiemy, jak ważną częścią ostrowieckiego pejzażu jest ten obiekt dlatego na wszystkich etapach inwestycji zależało nam na zachowaniu charakterystycznej bryły, ale także ducha budynku. Stąd chociażby odkrywanie jak największej części elewacji z czerwonej cegły – podkreśla Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. – Prezentowana dzisiaj część Ostrowieckiego Browaru Kultury, która stanie się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej daje już realny obraz zrealizowanych zmian. Wierzę, że już wkrótce obiekt ten będzie tętnił życiem i stanie się kolebką dla wielu talentów.

– Przypomnijmy, że Miejska Biblioteka Publiczna swoje lokum będzie miała w najbardziej zniszczonym dotąd segmencie starego Browaru Saskich. Dlatego ta część inwestycji była dla nas największym wyzwaniem. Musieliśmy tak naprawdę wybudować zupełnie nową konstrukcję nośną, przy jednoczesnym  zachowaniu historycznych ścian, wzmocnić fundamenty i osuszyć zawilgocony, pozbawiony przez lata dachu budynek – tłumaczy kierownik budowy Józef Synowiec.

W budynku biblioteki zostały również wykonane już szyby windowe – dla wind osobowych i towarowej, klatki schodowe i ścianki działowe, wylewki posadzkowe oraz  częściowo już instalacje –elektryczna i strukturalna, wodociągowa, co i wentylacyjna. Obecne prace skupione są na ociepleniu dachu oraz robotach wykończeniowych – obkładaniu ścian i sufitów kartongipsem, kładzeniu tynków.

Biblioteka zajmie cztery kondygnacje budynku C, czyli dawnego magazynu, usytuowanego w skrzydle od ulicy Siennieńskiej. W piwnicy będą magazyny książek, pomieszczenia towarzyszące oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. Dostawy książek odbywać się będą poprzez windy, a zaprojektowana zewnętrzna pochylnia umożliwi transport na wózkach. Na parterze przewidziano wielofunkcyjną salę obsługującą wszystkie instytucje, główną przestrzeń biblioteki oraz wypożyczalnię dla dorosłych, która zostanie połączona szerokimi schodami z czytelnią na antresoli, gdzie czytelnicy będą mieli bezpośredni dostęp do książek i czasopism. Natomiast piętro i poddasze zostało dedykowane  dla dzieci. Tu również mali czytelnicy będą mieli wolny dostęp do księgozbioru. Na piętrze znajdzie się także wypożyczalnia dla dzieci, wypożyczalnia zbiorów audiowizualnych oraz pracownia multimedialna

Przypomnijmy, że Ostrowiecki Browar Kultury powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski otrzymała na ten cel 17 milionów złotych, największe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim. W ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie wykonane tylko częściowe wyposażenie obiektu.