Aktualności

Mówmy otwarcie o depresji

Jednostki miejskiego oraz powiatowego samorządu zorganizowały konferencję pod tytułem „Twarze depresji”. Data wydarzenia jest nieprzypadkowa, ponieważ 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

W imieniu Prezydenta Miasta Ostrowca  Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego na konferencji obecny był Wiceprezydent Artur Łakomiec. Przekazał on na ręce inicjatorki spotkania, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim Joanny Pikus, list od włodarza miasta.

Wszyscy dobrze wiemy o potrzebie pielęgnowania swojego zdrowia. Przeważnie mamy wtedy na myśli jego dobrostan fizyczny. Warto jednak pamiętać, że na ogólną kondycję naszego organizmu ma też wpływ nasze zdrowie psychiczne. Potrzeba spojrzenia na ten drugi element witalny naszego ciała wzrosła w obecnych czasach – pełnych pośpiechu, zanieczyszczeń oraz zatracenia własnego „ja” w niezliczonej masie informacji oraz obowiązków.

Konferencja to dowód świadomości naszego miasta wobec zagrożeń, jakie niesie ze sobą depresja. To ważne, że jednostki powiatowe, miejskie oraz uczelnie wspólnie zasiadają do dyskusji nad tym ważnym tematem  – czytamy w liście.

Depresja to jeden z największych problemów dzisiejszego świata.  Zaburzenia nastroju dotykają ludzi w sile wieku, a nawet dzieci. Skala występowania tego zjawiska stale rośnie.

Konferencja zgromadziła na sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury ratowników medycznych, nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych, lekarzy oraz pracowników socjalnych. Swe wykłady prowadzili specjaliści w dziedzinie pedagogiki oraz mający na co dzień kontakt z osobami chorującymi na zaburzenia depresyjne.

Pamiętaj, jeśli znasz kogoś lub sam potrzebujesz pomocy, nie zastanawiaj się, reaguj!

Tu możesz szukać pomocy:

116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.