Aktualności

Powstaje nowa baza operatora transportu publicznego. MZK już wkrótce zmieni siedzibę

Trwa budowa nowej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ulicy Jana Samsonowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, która powstaje w ramach projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim. O konieczności przeniesienia bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z centrum miasta na tereny peryferyjne w okolice Huty mówiło się od lat. Stacja obsługi z warsztatami i wyposażeniem, myjnią, budynkiem administracyjnym, placem postojowym, manewrowym i zajezdnią, usytuowana będzie w okolicy ulicy Samsonowicza, gdzie gmina w ostatnich latach kupiła działki o łącznej powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Przewidywany termin zakończenia prac przy budowie bazy to połowa 2022 roku.

– Pomimo zimy i nie najlepszej pogody trwają prace przy budowie nowej bazy MZK – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński- Serdecznie dziękuję wykonawcy za bardzo dobre tempo realizacji tej inwestycji. Od dnia przekazania budowy nowa baza MZK rośnie w oczach. Termin oddania inwestycji nie jest zagrożony. Nasze miasto zmienia się stale na lepsze. Przy ulicy Samsonowicza powstaną nowe, bardzo ładne obiekty za kwotę blisko 12 mln. zł. Dodatkowo także zostaną wybudowane drogi dojazdowe. Miasto regularnie wykupuje tereny inwestycyjne pod ewentualne lokalizacje przyszłych firm. Wspólnie z powiatem przebudujemy ulicę Samsonowicza, dokończymy budowę ścieżki rowerowej oraz wybudujemy rondo przy zbiegu ulic Samsonowicza i 11 listopada. Wiosną, w tym rejonie miasta zostanie oddany ostatni odcinek ulicy Krzemiennej. To bardzo ważne, że w tak trudnym okresie pandemii w naszym mieście nie zwalniamy tempa i realizujemy kolejne inwestycje.

Z tempa prac przy budowie nowej bazy MZK zadowolony jest również przedstawiciel wykonawcy, właściciel firmy „ADMA” Marian Macias.

– Obecnie budynek administracyjno – biurowy jest prawie gotowy, to znaczy w stanie surowym otwartym. Niedawno rozpoczęliśmy prace przy drugim budynku czyli myjni, wykonaliśmy i zabetonowaliśmy kanał. Ponadto konstrukcja myjni jest już gotowa i czeka na montaż. Został wytyczony także teren pod największy budynek warsztatowy. Liczymy na sprzyjające warunki pogodowe, gdyż jak najszybciej chcemy zakończyć budowę wszystkich obiektów. Bardzo zależy nam na szybkim tempie, ponieważ materiały budowlane drożeją z dnia na dzień – mówi Marian Macias, prezes firmy „Adma”.

Przypomnijmy, że w 2018 roku przygotowano i złożono pierwszy wniosek na realizację projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, a jego realizacja rozpoczęła się w tym samym roku. Natomiast w 2019 roku złożono kolejny – na II etap. Celem projektów jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski poprzez ograniczenie emisji pyłów i substancji szkodliwych do  atmosfery z transportu publicznego. Łączna wartość obu etapów to  47 095 043, 20 zł, przy dofinansowaniu w kwocie 34 248 542, 22 zł.