Aktualności

NIE nowotworom

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, od dnia dzisiejszego, przez najbliższe 3 dni  w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadzane będą badania dzieci w ramach akcji “Nie nowotworom”. Z inicjatywy radnych KWW Jarosława Górczyńskiego na ostrowiecki Rynek zajechał ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, w którym przebadanych zostanie 210 dzieci w wieku od 9 miesięcy do sześciu lat. Są to badania USG jamy brzusznej, szyi i dodatkowo u chłopców jąder. Badania pozwalają zdiagnozować choroby nowotworowe we wczesnym stadium.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować naszym radnym, tym bardziej, że nie jest to obowiązek tylko dobra wola – mówi Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest profilaktyka i dobro dzieci. W zeszłym roku akcja ta cieszyła się ogromną popularnością, podobnie jest w tym roku, dlatego też nie wykluczam, że taka akcja zostanie powtórzona również za rok. Zawsze popieram tego typu inicjatywy, gdyż zdrowie mieszkańców naszego miasta, a w szczególności dzieci, jest dla mnie bardzo ważne i priorytetowe. Pomimo tego, że służba zdrowia nie leży w gestii gminy to tego typu inicjatywy,  zawsze będę wspierał.

Warto przypomnieć, że poza rożnymi akcjami profilaktycznymi organizowanymi przez miasto Ostrowiec Świętokrzyski prowadzona jest również akcja skierowana do dzieci, dotycząca szczepienia przeciwko pneumokokom.

– Po raz kolejny na naszym Rynku zaparkował ambulans, w którym prowadzone są badania radiologiczne dla dzieci – mówi przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek.- Badanie trwa około 15 minut, a zainteresowanie jest ogromne.

– Profilaktyka jest bardzo ważna. Cieszy fakt, że rodzice zdają sobie sprawę z tego jak bardzo jest ona ważna w przypadku chorób nowotworowych – mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Joanna Pikus. – Przez najbliższe dni czeka nas dużo pracy, ale jest to praca bardzo przyjemna i dająca ogromną satysfakcję.

– Wielu rodziców chce przebadać swoje dzieci dla pewności, że są zdrowe. Rodzice otrzymują wyniki badań na piśmie bardzo szybko. Oczywiście są przypadki, że nowotwór u małego pacjenta zostaje wykryty, wówczas dziecko zostaje objęte opieką. Rodzic nie pozostaje sam. Mały pacjent kierowany jest do ośrodków onkologicznych i tam wdrażane jest odpowiednie leczenie- powiedział Albert Matera lekarz radiolog za Szpitala Dziecięcego z Lublina.