Aktualności

90-lecie poświęcenia kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim

W minioną niedzielę świętowano 90-lecie poświęcenia kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mszę Świętą odprawił Biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas uroczystości przemowę wygłosił Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Przez 90 lat kościół przy ul. Sandomierskiej cieszył oko mieszkańców i gości Ostrowca Świętokrzyskiego oraz wypełniał ich duchowo. Każdego roku w jego cieniu upamiętniamy pomordowanych przez NKWD Polaków. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa od początku jest wyjątkowym miejscem na mapie naszego miasta, stanowiąc część jego hutniczych dziejów i miejsce pielęgnowania pamięci o martyrologii narodu polskiego. W ten wyjątkowy dzień pragnę życzyć całej parafii niegasnącej wiary, która jest źródłem miłości, nadziei i dobra. Życzę również kolejnych lat pełnych wielu inicjatyw angażujących naszą społeczność.

Historia kościoła zaczęła się w początkach XX wieku, gdy mieszkańcy dawnej osady Klimkiewiczów domagali się zbudowania chociażby kaplicy dla pracowników ostrowickiej huty. W latach 20. XX wieku powstał pierwszy jej projekt, a w kolejnym dziesięcioleciu dokonał się przełom – ksiądz biskup Włodzimierz Jasiński przekonał ówczesnego dyrektora Zakładów Ostrowieckich Mieczysława Iwaszkiewicza do zadbania o potrzeby duchowe około 5000 mieszkańców osady. W ten oto sposób biskup już 2 października 1932 r. poświęcił wybudowaną świątynię na podstawie projektu technika Zakładów Ostrowieckich Tadeusza Rekwirowicza.