Aktualności

XV Święto Pszczoły

Pszczelarze, pasjonaci pszczelarstwa oraz turyści z terenu całej Polski spotkali się w Bałtowie na obchodach XV Świętokrzyskiego Święta Pszczoły. Organizatorem uroczystości byli: Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, LGD Krzemienny Krąg oraz Gmina Bałtów.

Na XV edycji święta obecny był Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Kolejne spotkanie w Bałtowie jest ważnym wydarzeniem branży pszczelarskiej w Polsce. Wieloletnia tradycja spotkań obfituje w okazje do wymiany bezcennych doświadczeń zawodowych oraz pozwala na wysłuchanie specjalistów w sprawie aktualnych zagadnień hodowli pszczół.

Świętokrzyskie Święto Pszczoły przyciąga mieszkańców całego regionu, ponadto jest miejscem zakupów naturalnych produktów pochodzenia pszczelego. Poprzez dobrą zabawę wydarzenie uświadamia nam także o wielkiej roli niepozornych pszczół, od których w większości zależy los blisko 80% gatunków roślin na naszej planecie. Serdeczne podziękowania dla Pana Józefa Misiury za wkład w rozwój pszczelarstwa w naszym województwie – powiedział Prezydent Miasta.

Z atrakcyjnej formy promocji swoich wyrobów skorzystało około 80 wystawców. Święto rozpoczęła msza w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie w intencji pszczelarzy oraz członków ich rodzin. Następnie wielokolorowy korowód przeszedł na teren Okręglicy, gdzie rozpoczęła się główna część święta. Na licznych wystawach pszczelarze prezentowali owoce swojej pracy: miody, produkty pochodzenia pszczelego, nalewki, a nawet perfumy na bazie propolisu. Nierzadko, były to dobra wykonane przez lokalnych producentów. Całą imprezę uświetniały występy zespołów muzycznych serwujących dźwięki w klimatach folkowych.

Część trzydniowego świętowania zajęła konferencja naukowa, na której przedstawiono życie pszczół oraz ich lecznicze właściwości w ramach apiterapii. W części warsztatowej najmłodsi mogli oddać wodze swojej wyobraźni w tworzeniu tematycznych prac za pomocą pasteli, farb oraz wycinanek.

W jubileuszowym Święcie Pszczoły udział wzięli także: świętokrzyscy parlamentarzyści, wojewódzcy, powiatowi i gminni samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji i samorządów pszczelarskich w tym z terenu Ukrainy i Węgier.

18 września w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowane zostaną miejskie uroczystości pszczelarskie przez kolejnego mistrza fachu Mirosława Gemzałę.