Aktualności

Zaawansowane prace przy modernizacji budynku socjalnego na ul. Osadowej 6

Budynek przy ulicy Osadowej 6 został wybudowany w roku 1902,  na terenie  osady  przyfabrycznej cukrowni. Obiekt ten wraz z innymi jeszcze istniejącymi budynkami mieszkalnymi  znalazł się w kręgu zainteresowania konserwatora, bowiem niewiele przetrwało do dziś takich zespołów urbanistycznych, związanych z rozwojem przemysłu w XIX wieku.

— Historia zatoczyła koło. Ten piękny obiekt po 100 latach doczekał się gruntownej modernizacji. Myślę, że efekty tej żmudnej pracy będą cieszyć nie tylko mieszkańców budynku, ale także całego naszego miasta. Prace prowadzone są sprawnie, dlatego pierwotny termin realizacji w połowie czerwca 2022 roku jest realny.

Chcę zaznaczyć, że mieszkania w odnowionym budynku będą przekazane osobom wywiązującym się ze swoich obowiązków, regularnie płacących czynsz i nie sprawiających kłopotów społecznych. Chcemy przez to promować mieszkańców, którzy zadbają o przekazane im mienie. Doskonale widać to po ostatnich latach, w których rok w rok  miasto stara się wybudować obiekt socjalny i już teraz oglądamy na ul. Osadowej sąsiadujące budynki, które zostały odnowione wcześniej i nadal prezentujące sobą wysoki poziom zadbania. Jest to zasługa pracowników Zakładu Usług Miejskich i przede wszystkim właśnie mieszkańców.

W planach mamy modernizacje podnoszące standardy życia w kolejnych budynkach socjalnych – powiedział Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Rewitalizacja tej nieruchomości oraz przyległego terenu są dwoma działaniami objętymi jedną umową, którą miasto Ostrowiec Świętokrzyski podpisało w ubiegłym roku z wykonawcą AG PETROL Sp. z o.o. ze Skarżysko-Kamiennej. Wartość umowy sięga blisko 2,5 miliona złotych. Zakończenie prac przewidziane jest na połowę czerwca 2022 roku.

W ramach kontraktu, w budynku zaprojektowano osiem mieszkań, po cztery na każdym piętrze. Średnia powierzchnia użytkowa mieszkania to około 45 m2. Powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi około 393 m2.

Wykonano już m. in.: przyłącze wodno-kanalizacyjne, przyłącze i sieci oraz remont kanalizacji deszczowej, nową żelbetową klatkę schodową, strop nad parterem i I piętrem, główne prace z branży instalacji elektrycznej oraz wodno – kanalizacyjnej

Prace odbywają się z poszanowaniem zabytkowej struktury budynku. Zastosowano ocieplenie ścian zewnętrznych od wewnątrz specjalnym pustakiem o wysokich parametrach cieplnych. Zabytkową elewację poddano piaskowaniu — wyczyszczono ją gruntownie. Dokonano wymiany spękanych cegieł i kamieni elewacyjnych wraz ze spoinami. Wszystkie ściany zewnętrzne zostały zaimpregnowane.

Pozostały prace wykończeniowe, oraz działania porządkowe, oraz prace dotyczące zagospodarowania terenu – związane z rewitalizacją obszaru sąsiadującego z budynkiem.

Prace wykonywane są w ramach zadań „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – modernizacja budynków wielorodzinnych przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej” oraz „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – zagospodarowanie terenu przy ul. Osadowej, Świętokrzyskiej i Parkowej”.