Aktualności

Będą nowoczesne, bezpieczne przejścia dla pieszych w granicach miasta

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim radni podjęli uchwałę na mocy, której miasto wesprze powiat kwotą 115.913 zł., na realizację zadań polegających na przebudowie czterech przejść dla pieszych na drogach powiatowych.

Będą to przejścia w następujących lokalizacjach: ul. 11 Listopada (na wysokości E. Leclerc), ul. Iłżecka (przed skrzyżowaniem z ul. Kopernika, na wysokości sklepu TopMarket), ul. Jana Samsonowicza (u zbiegu z ul. Rudzką) oraz al. Jana Pawła II ( na wysokości bazy MZK i pasażu na os. Słonecznym).

Nowe, bezpieczne przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w pulsujące lampy ostrzegawcze ze znakiem informującym o przejściu dla pieszych, aktywne punktowe elementy świetlne, dodatkowe oświetlenie przejścia, powierzchnia zostanie oznakowana poziomo kolorem pomarańczowym.

– To kolejne wspólne przedsięwzięcie obu samorządów potwierdzające, że razem można więcej- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Stawiamy na bezpieczeństwo naszych mieszkańców, stąd też obok realizacji na drogach powiatowych w granicach miasta wkrótce też powstaną przejścia dla pieszych na ulicach gminnych.

Podjęta uchwała to realizacja wniosku z jakim do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski zwrócił się Powiat Ostrowiecki prosząc o dofinansowanie w wysokości 115.913,25 zł, co stanowi 50% wkładu własnego Powiatu.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały wzorem innych samorządów powiatu ostrowieckiego, które partycypują finansowo w realizacji zadań na drogach powiatowych znajdujących się w granicach administracyjnych ich miejscowości, proponuje się udzielić dotacji celowej we wnioskowanej wysokości. Wszystkie przejścia dla pieszych wskazane w powyższych zadaniach zlokalizowane są na terenie miasta w miejscach, gdzie natężenie ruchu kołowego jest bardzo duże. Realizacja tych zadań pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i zapewni komfort mieszkańcom.

Zgodnie ze złożonym przez Powiat Ostrowiecki wnioskiem zadania zostały ujęte do realizacji w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w ramach którego powiat otrzyma dofinansowanie w wysokości 80% wartości zadań. Całkowita wartość zadań wynosi łącznie 925.123,52.

– Dziękuję panu prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu i państwu radnym za przychylność w realizacji tak wielu wspólnych remontów i inwestycji – mówiła obecna na sesji starosta Marzena Dębniak. Po raz kolejny głosujecie państwo uchwałę  w sprawie pomocy finansowej, a tym razem na bezpieczne przejścia dla pieszych. Na czternaście złożonych wniosków uzyskaliśmy czternaście pozytywnych odpowiedzi, a pięć z nich dotyczyło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przetargi spowodowały, że dwa przejścia nie zostaną zrealizowane, m.in. w sąsiedztwie PSP Nr 10, bowiem oferty przekroczyły zaplanowane środki.

Dotychczas na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego funkcjonują cztery przejścia aktywne: ul. Nowe Piaski, ul. Miodowa, ul. H. Sienkiewicza, ul. Ostrowiecka

Jak zapowiada prezydent Jarosław Górczyński w pierwszej połowie tego roku są planowane do realizacji trzy kolejne aktywne przejścia w ciągu dróg gminnych na terenie miasta na ulicach: ul. L. Chrzanowskiego (na wysokości sklepu A-Z), ul. Wspólna (na wysokości Osiedlowego Domu Kultury), ul. Okólna (na wysokości „wąskiej uliczki”).

– Stawiamy na bezpieczeństwo naszych mieszkańców, stąd obok wspólnej realizacji nowoczesnych przejść dla pieszych na drogach powiatowych w granicach miasta, wkrótce też powstaną takie bezpieczne rozwiązania na ulicach gminnych – powiedział Jarosław Górczyński, prezydent miasta.