Aktualności

Msza święta z okazji 41. rocznicy utworzenia Związku Zawodowego NSZZ “Solidarność”

W niedzielę 22 sierpnia w  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Ogrody odbyła się msza święta z okazji 41. rocznicy utworzenia Związku Zawodowego NSZZ “Solidarność”. Podczas uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli władzy ustawodawczej i samorządowej. Jak podkreślił obecny podczas mszy i oficjalnej części uroczystości prezydent Jarosław Górczyński:

NSZZ “Solidarność”wniósł wielki, dobry wkład w XX-wieczną oraz współczesną historię Polski. Z tej okazji życzę, dalszego skutecznego działania w służbie obywateli i Ojczyzny.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi.

„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.