Aktualności

Obchody jubileuszu 30 – lecia istnienia ostrowieckiego koła Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W Sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Spotkanie środowiska kombatantów miało związek z obchodami jubileuszowymi – 30 tą rocznicą działalności Koła Światowego Związku Żołnierzy AK im. Jana Piwnika Ponurego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wydarzenie, które było okazją do uhonorowania zasłużonych dla działalności ostrowieckiego Koła odbyła się pod Patronatem Prezydenta Miasta. Uczestnicy uczcili minutą ciszy zmarłego w ubiegłym roku Prezesa Kazimierza Kocowskiego. Niezpaomnianym akcentem stała się obecność jednej z najstarszych ostrowczanek. Obchodząca w tym roku 103. urodziny pani Stanisława Gryz, podczas wojny łączniczka i sanitariuszka Batalionów Chłopskich wyrecytowała dwa wiersze.

– W ciągu minionych trzech dekad członkowie Koła prowadzili liczne działania i akcje mające na celu  propagowanie  wartości patriotycznych oraz pamięci o lokalnych bohaterach, w tym majora Jana Piwnika „Ponurego”. Co ważne swoje działania skupiali również na edukacji młodego pokolenia. Prelekcje, spotkania, a co istotne codzienne świadectwa Państwa postawy tworzyły właściwy przekaz – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Angażując się w pielęgnowanie idei polskiej drogi do niepodległości i znaczenia wydarzeń, zarówno roku 1918, ale i bardziej współczesnych związanych z historią sprzed i po 1989 roku, zapisali Państwo wiele ciekawych kart w miejskiej historii. Zrzeszając ostrowieckich kombatantów, przedstawiciele Koła czynnie uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych, przejmując na siebie odpowiedzialność za organizację niektórych obchodów. Przez lata uczyli Państwo, że miłość do Ojczyzny to nie wydumane hasła, czy postawa przodków postawionych przed najwyższym zagrożeniem życia, czy naruszeniem wolności, ale nasz codzienny obowiązek w czasach pokoju. Podejmowane przez Państwa działania uczyły ostrowiecką młodzież współdzielenia radości naszych przodków z powodu odzyskania niepodległości, a także codziennej dumy z bycia Polakami, za co serdecznie dziękuję.