Aktualności

Empatyczna komunikacja, czyli jak pracować z dziećmi. Szkolenie dla ostrowieckich nauczycieli

Grupa 32 nauczycieli wychowania przedszkolnego uczestniczyło w pięciogodzinnym szkoleniu pracy z dziećmi metodą NVC. Certyfikowane trenerki tej metody podjęły się szkolenia ostrowieckiej kadry w przyjaznych murach Ostrowieckiego Browaru Kultury. W arkana tej metody wprowadziły panie Małgorzata Świerkuła, Sylwia Laskowska, Ewa Niedzielsa i Magdalena Mowczun, które na co dzień pracują tą metodą w warszawskich przedszkolach. Uczestników szkolenia powitał prezydent miasta Jarosław Górczyński, który podziękował i pogratulował chęci samorozwoju.

NVC, czyli Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent communication) to rodzaj komunikacji, która opiera się na empatii i zrozumieniu potrzeb drugiego człowieka. Metoda Marshalla Rosenberga stosowana jest w biznesie, edukacji oraz w relacjach osobistych. Stosują ją również mediatorzy w czasie rozwiązywania konfliktów zbrojnych.

Ostrowiec Świętokrzyski jako jedyne w województwie świętokrzyskim zorganizowało takie szkolenie dla nauczycieli. Dzięki szkoleniu ostrowieccy  nauczyciele zwiększyli umiejętność posługiwania się językiem NVC, dzięki czemu będą potrafili zastosować zasady komunikacji bez przemocy nie tylko w pracy z dziećmi ale również w swoim życiu codziennym, poznali efektywne sposoby budowania relacji z uwzględnieniem emocji i potrzeb swoich  oraz dziecka, uczyli się asertywnej komunikacji, zwiększyli umiejętność rozwiązywania problemów i konkretnych sytuacji konfliktowych, a także dowiedzieli się jak zorganizować zajęcia dydaktyczne wykorzystując metodę NVC.