Aktualności

Młodzież z „Czwórki” uczy się dziennikarstwa. Edukacja zawsze się opłaca

Szkoła Podstawowa nr 4 w ostatnich kilku latach zmieniła się diametralnie. Za wizualną odmianą poszła również ta w podejściu do edukacji oraz zaangażowaniu dzieci i młodzieży w sprawy szkoły i miasta. Zarówno dyrekcja jak i nauczyciele stawiają przed uczniami nowe ciekawe wyzwania, promując naukę dodatkowych umiejętności. W ramach tego typu zajęć młodzi ostrowczanie uczą się i poznają między innymi arkana dziennikarstwa.

Swoje kwalifikacje oraz wiedzę na temat bieżących spraw miasta kilkoro z nich miało okazję sprawdzić w trakcie wywiadu z prezydentem miasta Jarosławem Górczyńskim. Amatorzy dziennikarstwa pytali włodarza o kwestie związane z rozwojem Ostrowca Świętokrzyskiego, a także o proces przygotowywania wniosku o dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

– Miło było mi udzielić wywiadu na temat funduszy norweskich, młodym redaktorkom ze Szkoły Podstawowej nr 4. Uważam, że inwestycje w oświatę, dzieci i młodzież, są najważniejsze. To jak przyłożymy się do edukacji młodego pokolenia, będzie warunkować w jakim mieście i jakiej Polsce będziemy żyć za kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Chętnie znajduję czas na spotkania z młodzieżą i tak jak po wczorajszym spotkaniu, jestem pod dużym wrażeniem elokwencji i potencjału pokolenia urodzonego w XXI w. – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Tak samo chętnie corocznie planuję środki finansowe na funkcjonowanie i rozwój systemu oświaty w mieście. Niestety tylko nieco ponad połowa (ok 55%) tych środków pochodzi z otrzymanej subwencji oświatowej. Pozostałą kwotę, a jest to ponad 30 milionów złotych miasto dokłada ze swojego budżetu. Nie jest to tylko problem naszego miasta, bo nas na szczęście póki co na to stać, jest to zjawisko, które występuje w każdym mieście. Do subwencji dopłacają już wszystkie kategorie Jednostek Samorządu Terytorialnego, choć nie wszystkie równo. Łącznie dopłaty wszyst­kich samorządów osiągnęły w 2020 roku blisko 52% otrzymanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, choć w roku 2014 wynosiły tylko 37% (początkowo, po wprowadzeniu obecnego systemu finansów JST w 2004 r. wynosiły ok. 32%) – dodaje prezydent miasta.