Aktualności

PRZYJAZNE WNĘTRZA I NAUKA EKO ZASAD. PP NR 21 – EKOLOGICZNE PRZEDSZKOLE

Publiczne Przedszkole Nr 21 od lat jest jednym z liderów wśród ostrowieckich placówek oświatowych pod względem zaangażowania w działania proekologiczne i kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci oraz ich opiekunów. W placówce cyklicznie organizowane są wydarzenia, konkursy, czy warsztaty o tematyce związanej z ekologią. Mowa tu m.in. o Festiwalu Recykligu, Dniu bez śmiecenia, czy wiosenno/ jesiennych piknikach ekologicznych. Przedszkole Nr 21 to również laureat ogólnopolskich plebiscytów i konkursów ekologicznych. Może pochwalić się nagrodą „Czarodziejskie drzewo” za wieloletnią realizację programu Święta Drzewa organizowanego przez Klub Gaja. W placówce został wypracowany i realizowny jest Kodeks Młodego Ekologa.

Obecnie placówka realizuje swój program w nowych estetycznych wnętrzach. W minionym roku kompleksowy remont objął między innymi największą salę, ale także łazienki, klatkę schodową, korytarz na piętrze oraz wymianę stolarki drzwiowej. Ponadto wymieniono meble w szatniach oraz stworzono praktycznie nowy, kolorowy i bezpieczny plac zabaw w ogrodzie. Przeprowadzony remont kosztował. Blisko 140 000 zł.

– Jako gmina mamy przyjemność wspierać wszystkie osiem przedszkoli – mówi prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – W każdej z placówek co roku pojawiają się nowe pomoce dydaktyczne, regularnie przekazujemy także pieniądze na remonty. Dzisiaj mamy okazję zobaczyć jaki efekt przyniósł remont wykonany pod koniec ubiegłego roku w Publicznym Przedszkolu nr 21 na osiedlu Stawki. Nasi najmłodsi mieszkańcy mają doskonałe warunki do zabawy i nauki. Na ręce Pani dyrektor składam serdeczne podziękowania za wyjątkowy zespół pracowników i współpracowników. Jako miasto inwestujemy w oświatę, edukacje i ekologię. Najlepszy przekaz wiedzy ekologicznej nastęuje między pokoleniami. To młode pokolenie uczy starszych właściwych, ekologicznych postaw. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna. Organizujemy konkursy ekologiczne dla przeszkoli i szkół, prowadzimy kampanie ekologiczno – edukacyjne. Działania prowadzone są wielopłaszczyznowo, przy wykorzystaniu różnych metod edukacyjnych oraz kanałów informacyjnych. Realizowane  kampanie skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu lokalnych mediów, wykonaniu materiałów edukacyjnych oraz obejmowały e-konkursy. W 2020 r. tematem przewodnim było zapobieganie powstawaniu odpadów w gospodarstwach domowych. Naszym celem jest również montaż instalacji fotowoltaicznych na kolejnych placówkach oświatowych. Przypominam, że taka instalacja znajduje się już w PSP nr 3, która zyskała ją jako pierwszą nagrodę w konkursie „Pokażę Wam, jak o środowisko dbam”.

Dyrektor PP nr 21 Dorota Kosiarz z dumą prezentowała efekty przeprowadzonego remontu oraz ustawione przed budynkiem nowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów w kształcie kredek.

-Każda nasza sugestia skierowana do Pana Prezydenta dotycząca zakupów pomocy dydaktycznych czy remontów nie pozostaje bez echa – mówi dyrektor Publicznego Przedszkola nr 21 Dorota Kosiarz. – To wsparcie od Gminy otrzymujemy. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy szatnie, łącznie z wymianą mebli w tych pomieszczeniach. Zostały także wyremontowane klatka schodowa, korytarz duża sala przedszkolna oraz łazienki. Zostały wymienione wszystkie drzwi.

O nowych pojemnikach, które staną również przy innych gminnych placówkach poinformował Piotr Mazik – zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej.

– Dokonaliśmy zakupu 8 kompletów pojemników, po jednym komplecie dla każdego przedszkola – mówi zastępca Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim Piotr Mazik. – Jeden pojemnik to koszt tysiąca zł. Tego typu inwestycje mają na celu uczyć młode pokolenie ekologicznego podejścia do gospodarki odpadami. Taki jest obecnie trend.