Aktualności

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski bez długu. Prezydent zamiast spłacać odsetki woli doceniać najlepszych uczniów

Prezydent Jarosław Górczyński podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zaproponuje radnym projekt uchwały wprowadzającej specjalne, aż 10 tysięczne stypendia dla najlepszych uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych. Środki będą pochodzić z oszczędności związanych ze spłaty długu samorządu i nie uiszczaniu w związku z tym odsetek z gminnej kasy.

Ostrowiec Świętokrzyski w elitarnym gronie

– Gmina Ostrowiec Świętokrzyski znalazła się w elitarnym gronie niewielu spośród trzech tysięcy samorządów, które nie mają długów- poinformował o tym na specjalnej konferencji prezydent Jarosław Górczyński wspólnie ze skarbnikiem Sławomirem Kijakiem. – W ubiegłym tygodniu spłaciliśmy jednorazowo 7,5 mln zł. co stanowiło ostatnią część zadłużenia gminnego samorządu. Pragnę przypomnieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat, udało nam się spłacić, wspólnym wysiłkiem ponad 50 mln. złotych długu Ostrowca Świętokrzyskiego, zaciąganego w latach poprzednich.

Prezydent podczas spotkania z dziennikarzami po raz kolejny mocno zaakcentował, że nie jest zwolennikiem życia na kredyt.

– Bardzo łatwo jest sięgać do kieszeni podatnika i podnosić lokalne podatki, czy też wprowadzać coraz to nowe daniny – mówił. Sztuką jest inwestować, czy remontować, a do tego nie zaciągać zbędnych zobowiązań. Dla porównania Kielce mają ponad miliard złotych zadłużenia, Stalowa Wola ponad 200 mln zł, Tarnobrzeg 117, Skarżysko Kamienna 90, a Starachowice 52 mln. zł zadłużenia. Trzeba pamiętać, że sama spłata odsetek dla tych miast to ogromne obciążenie finansowe. W Kielcach kwota z samych odsetek w tym roku wyniesie 19 mln zł.

Zdaniem włodarza miasta ograniczenie kredytu samorządu do zera ma przełożyć się na lepszą absorpcję środków zewnętrznych, do których nieodzowny będzie wkład własny Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

Co w miejsce zaoszczędzonych odsetek?

Jak deklaruje prezydent Jarosław Górczyński w miejsce zaoszczędzonych środków będzie chciał powołać fundusz stypendialny dla najzdolniejszych uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych, zarówno tych z placówek publicznych, jak i niepublicznych.

– Chcemy zaproponować jednorazowe stypendia w kwocie 10 tys. zł- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Liczę, że w tym roku trafią one do dziesiątki najlepszych uczniów wskazanych przez specjalną kapitułą.  To na razie sam pomysł, ale chcę, aby do września udało się nam wypracować szczegóły i przekazać wtedy środki dla najlepszych uczniów ostrowieckich szkół. Nadal bardzo dobrze odebrany jest realizowany od kilku lat pomysł finansowania przez ostrowiecki samorząd certyfikatów językowych. Liczę, że teraz zaproponowane dziesięciotysięczne stypendia dla najlepszych uczniów, potwierdzą tylko, że stawianie przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski na edukację młodych ostrowczan jest najważniejsze.