Aktualności

Prezydent spotkał się z lokalnym biznesem. Zarekomenduje zamrożenie lokalnych podatków (po raz szósty z rzędu)

Wszystko wskazuje na to, że podatki lokalne od nieruchomości i od środków transportowych, mimo pandemii koronawirusa zostaną w Ostrowcu Świętokrzyskim na kolejny, już szósty rok z rzędu, na tym samym poziomie. Taką propozycję przedstawi prezydent Jarosław Górczyński radnym po spotkaniu z ostrowieckim biznesem.

–  Jeszcze rok temu podejmując podobną decyzję nikt nie spodziewał się, że przyjdzie nam się zmierzyć z tak trudną sytuacją związaną z pandemią korona wirusa – mówi prezydent Jarosław Górczyński. To właśnie ona spowodowała wyłom w budżetach wielu rodzin, miast, ale i także samorządów. Nie zapominajmy, że jako Gmina Ostrowiec Świętokrzyski zareagowaliśmy błyskawicznie, kiedy doszło do wprowadzenia pierwszych obostrzeń dla gospodarki i zareagowaliśmy proponując program „Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego” skierowany zarówno dla lokalnych firm, ale i mieszkańców. Niewiele samorządów zdecydowało się na takie rozwiązania, jakie my wprowadziliśmy, związane chociażby z obniżeniem ceny wody z 1 m kw. do przysłowiowej „złotówki”. Obniżyliśmy czynsze na Targowisku Miejskim, a także we wszystkich gminnych nieruchomościach. Owe ulgi wyniosły łącznie ponad 2,7 mln zł, a na tym nie koniec bowiem obniżyliśmy opłaty dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorstw.

Prezydent Jarosław Górczyński zaakcentował, że w takiej sytuacji stanął przed dylematem, jakiej wysokości podatki zaproponować w 2021 roku.

– Od roku 2016 nie podnosiliśmy podatków lokalnych, co było wysiłkiem wielu gminnych instytucji i pracujących w nich osób- przypomniał prezydent Jarosław Górczyński. Trzeba wiedzieć, że jeśli w tych latach jednak pokusić się o podwyżki podatków równe inflacji to mogli byśmy liczyć na wyższe wpływy rzędu 14-15%. Nie zapominajmy, że wszystko wokół nas drożenie, popatrzy chociaż na ceny prądu, czy produktów w sklepach.

Prezydent podczas specjalnej konferencji zaprezentował również symulację o ile mniej podatku od nieruchomości zapłacił, w ciągu pięciu lat, przedsiębiorca, który zdecydował się na lokalizację swego biznesu w Ostrowcu Świętokrzyskim w porównaniu z Kielcami, Tarnobrzegiem, czy Starachowicami. Oszczędności sięgają nawet ponad 500 tys. zł. Podobnie sytuacja wygląda w podatku od środków transportu, gdzie widać wymierne oszczędności, zlokalizowania takiej działalności w Ostrowcu, na tej daninie.

– Stabilne i niskie podatki lokalne to niektóre z czynników, które mają wpływ na kondycje przedsiębiorstw. Dlatego też już szósty rok z rzędu zarekomenduję radnym ich zamrożenie na dotychczasowym poziomie. Nie trzeba zapominać, że utrzymujemy, na stałym poziomie, tak niskie stawki podatków lokalnych nie zadłużając się – mówi włodarz Ostrowca Świętokrzyskiego. Niestety, wiele samorządów czerpie z kredytów garściami, stając na granicy bankructwa. My spłacamy zadłużenie, już uczyniliśmy to na poziomie 90% równocześnie inwestując.

Prezydent Jarosław Górczyński i skarbnik Sławomir Kijak mają zaproponować na najbliższej sesji Rady Miasta, aby na kolejny rok podatki lokalne nie były podnoszone.

– Chcemy ich zamrożenia na kolejny, szósty rok – mówi prezydent. Chcemy być przewidywalnym partnerem w rozmowach z potencjalnymi inwestorami i aby pokazać, że do zarządzaniu samorządem podchodzimy, tak jak do zarządzania firmą.

Prezydent nie kryje, że decyzja ta łączy się z tym, że z uwagi m.in. na pandemię czeka nas kolejny nieprzewidywalny rok. Do tego dochodzą wzrosty cen energii, czy kosztów osobowych, poprzez zwiększenie płacy minimalnej.

Po spotkaniu z lokalnym biznesem oraz przedstawicielami organizacji skupiających przedsiębiorców, można być spokojnym o sytuację kluczowych firm, bowiem na tę chwilę nikt nie zgłasza informacji dotyczących drastycznego ograniczenia swej działalności, czy też zwolnień.