Aktualności

Wiązanki pod pomnikami pomordowanych w 1943 roku ostrowczan. Świece na grobach zmarłych samorządowców

Jak co roku  w wigilię Wszystkich Świętych prezydent miasta Jarosław Górczyński odwiedził groby znanych osób, które tworzyły historię ostrowieckiego samorządu i pracowały na rzecz lokalnej społeczności.  Świece na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Denkowskiej zapłonęły między innymi na grobowcu doktora Jana Głogowskiego oraz grobie pierwszego po odzyskaniu niepodległości burmistrza Ostrowca Kazimierza Zapałowskiego, a także pierwszego prezydenta miasta Adama Mrozowskiego. Prezydent zapalił również  symboliczny znicz na zbiorowym grobie 30 powieszonych w 1942 roku. Świece pamięci zostały ustawione ponadto na grobach samorządowców pochowanych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Długiej, w tym zmarłego niedawno Wojciecha Kotasiaka.

Następnie Prezydent Miasta wspólnie ze starostą ostrowiecką Marzeną Dębniak oddał hołd rozstrzelanym przez Niemców 31 października 1943 roku ostrowczanom. To już już 77. rocznica tych tragicznych wydarzeń, które upamiętniają dwa pomniki – jeden przy ulicy Kolejowej w pobliżu dworca  PKP, a drugi przy ulicy Sandomierskiej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Opatowską.

– Miejsca te, podobnie jak kilka innych zlokalizowanych w różnych częściach miasta są świadectwem naszej wspólnej pamięci o ludziach, którzy stracili życie w walce o wolność – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Pamięć o tamtych wydarzeniach oraz lekcja, którą wynosimy z polskiej historii powinna obecnie być nam szczególnie bliska

.