Aktualności

Powstaje kino w browarze kultury. Trwa też przebudowa ZDK

Prace nad adaptacją największej Sali Ostrowieckiego Browaru Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pod potrzeby są już mocno zaawansowane. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów są szanse, że pierwsze seanse kinowych hitów w nowej lokalizacji odbędą się w tym roku.

– Modernizacja budynku Zakładowego Domu Kultury wymusiła przeniesienie kilku instytucji w tym kina „Etiuda” w inne miejsca – przypomina prezydent Jarosław Górczyński. Zapadła decyzja, żeby największą salę Ostrowieckiego Browaru Kultury dostosować dla potrzeb ostrowieckich kinomanów – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. – Ostrowiecki Browar Kultury został doceniony przez architektów i branże budowlaną w konkursie „Modernizacja Roku”. Rozpoczęta przebudowa obiektu Zakładowego Domu Kultury ma szansę powtórzyć ten sukces bowiem chcemy w nim połączyć tradycje hutnicze Ostrowca Świętokrzyskiego z nowoczesnością.

Całość prac skalkulowano na kwotę 450 tys. zł.

– Ostrowiecki Browar Kultury otrzyma kolejną funkcjonalna powierzchnię –  mówi prezydent Jarosław Górczyński. Modernizowana sala będzie mogła służyć nie tylko pod projekcje filmowe, ale również np. pod spektakle, czy spotkania okolicznościowe. Widownia na 150 osób z możliwymi dostawkami otwiera szereg dodatkowych możliwości.

– Zakres prac jest mocno zaawansowany – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Ostrowickiego Browaru Kultury. W efekcie finalnym jest już konstrukcja podestów widowni, rozpoczyna się jej oklejanie wykładziną. Trwa obecnie montaż ekranu wraz z wygłuszeniem ścinany, a także  montowany jest system okablowania sali dla potrzeb systemu nagłośnienia, jak również przygotowywany jest montaż serwera kinowego.

Przypomnijmy, że równocześnie trwa inwestycja pod nazwą rozbudowa i przebudowa z termomodernizacją istniejącego obiektu budowlanego Kina Etiuda z dostawą i montażem wyposażenia wraz z wykonaniem wystawy Centrum Tradycji Hutnictwa. Jej wartość to ponad 21 mln zł.

Już pod koniec września  wykonawcy, którym jest firma „ANNA-BUD” Sp. z o.o. został przekazany plac budowy. Już został zainstalowany żuraw wieżowy, który bardzo usprawni realizację inwestycji. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym. Już dokonano demontażu stolarki okiennej, budynek zascenia został wyburzony. Trwają prace zbrojarskie – wykonywane jest zbrojenie pod prace żelbetowe budynku zascenia kina Etiuda. Obecnie wykonywane są też prace rozbiórkowe w sali kinowej, prace demontażowe stolarki drzwiowej posadzek, wyposażenia łazienek wewnątrz budynku. Rozpoczęło się też wyburzeniowe ścian pod Centrum Tradycji Hutnictwa.

Budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury będzie się składał z dwóch części funkcjonalnych. Pierwsze będzie stanowiło kino, które zyska nowe wnętrze i zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt. W sali kina zaprojektowana jest również technologia teatralna, która pozwoli na poszerzenie możliwości wykorzystania sali. Pojawi się również druga sala do projekcji studyjnych. Drugą częścią obiektu będzie nowoczesna wystawa stała w Centrum Tradycji Hutnictwa. Całość uzupełni kawiarnia, która powstanie na parterze budynku.

Termin zakończenia realizacji inwestycji zaplanowano do dnia 15 lipca 2022 roku.