Aktualności

Ostrowiec Świętokrzyski pomoże mieszkańcom Jasła

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przekaże 50 tysięcy złotych na pomoc dla mieszkańców Jasła, które niedawno zostało dotknięte ulewnymi opadami. Z apelem o pomoc dla tej miejscowości zwrócił się do radnych prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Radni jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu pomocy finansowej podczas dzisiejszej nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Serdecznie dziękuję Państwu za podjęcie tej decyzji – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – To bardzo ważne, że w trudnych czasach samorządy potrafią się wspierać. Mamy w Ostrowcu świadomość jakie problemy niosą za sobą podtopienia, zniszczona infrastruktura drogowa. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego słyną z tego, że potrafią pomagać. Świadectwem tego jest między innymi pomoc, której miasto udzieliło w 2017 roku dla zniszczonej w czasie wichury miejscowości Rytel w gminie Czersk oraz dla Chorzowa w 2006 roku w związku z katastrofą budowlaną hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. Dziś również są miejscowości, które mocno zostały dotknięte przez ulewne deszcze i burze. Nasze miasto po raz kolejny pokazało solidarność i wsparło Jasło w trudnych dniach.

W wyniku nawałnic, które przeszły przez Jasło 27–29 czerwca, powstały straty, które w substancji komunalnej obejmują zniszczenia, uszkodzenia, podtopienia, zamulenia 70 ulic i 300 dojazdów, 12 budynków użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, obiekty sportowe, muzeum), 250 przepustów, ok. 11 km kanalizacji deszczowej. Do tego dochodzą osuwiska, zniszczenia w kanalizacji sanitarnej, zieleni miejskiej oraz małej infrastrukturze. Straty w innych zasobach obejmują m.in. ponad 500 budynków prywatnych, 100 firm, 800 dojazdów na posesje.