Aktualności

Ostrowiecki Browar Kultury odżywa dzięki ponownemu otwarciu Miejskiej Biblioteki Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna, wznowiła działalność w miniony wtorek. Jednak, by  mogło to nastąpić w dobie pandemii zostały wprowadzone nowe procedury, które pozwalają na bezpieczne korzystanie z biblioteki. Czytelnicy muszą się liczyć z tym, że nie wejdą do środka, a książki mogą zdać i wypożyczyć przy wejściu, gdzie ustawione zostało stanowisko obsługi. Czytelnicy oddają książki samodzielnie do specjalnego kosza. Stamtąd woluminy trafiają na 14- dniową kwarantannę, zanim znów będą mogły być wypożyczone.

Prezydent miasta Jarosław Górczyński odwiedził siedzibę MBP, by osobiście sprawdzić bezpieczeństwo personelu oraz chcących skorzystać z usług biblioteki ostrowczan.

– Cieszę się, że Miejska Biblioteka Publiczna otworzyła się ponownie 5 maja, bo wiem, że czekało na to wielu mieszkańców – stałych czytelników, dla których książki stanowią ważny aspekt życia.  Należy jednak podkreślić, że  nie jest to jeszcze forma biblioteki, do której przywykliśmy i którą znaliśmy do tej pory – mówi prezydent Jarosław Górczyński. – Nadal obowiązują liczne obostrzenia, które służą zapewnieniu naszym pracownikom i mieszkańcom maksimum bezpieczeństwa. Pragnę jednocześnie podziękować naszym bibliotekarzom, którzy w dobie wymuszonego pandemią zamknięcia wychodzili za pomocą internetu z ciekawą ofertą do naszych mieszkańców z różnych grup wiekowych. Wiem jednak, że ostrowczanie nie mogą doczekać się dalszego otwarcia instytucji funkcjonujących w Ostrowieckim Browarze Kultury i mam nadzieję, że już wkrótce wszyscy będziemy mogli swobodniej korzystać z miejskiej oferty kulturalnej – dodaje prezydent miasta.

Ostrowiecka biblioteka otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 18, z 30 – minutową przerwą od 13.00 do 13.30, przeznaczoną na dezynfekcję i wietrzenie pomieszczeń Książki wypożyczyć można tylko zdalnie, za pomocą konta internetowego, telefonicznie lub mailowo. Wtedy pracownicy biblioteki podadzą termin, kiedy będzie można się po nie zgłosić. Nie ma możliwości dokonywania zamawiania i wyboru książek w punkcie obsługi.

– Wzorem innych placówek i zgodnie z wytycznymi, otwieramy tylko punkt obsługi czytelnika. Możliwy będzie zwrot i wypożyczenie książek. Zaznaczam, że otwarta została jedynie siedziba główna w Ostrowieckim Browarze Kultury. W filiach nie jesteśmy w stanie sprostać wymogom sanitarnym – mówi Elżbieta Pomiankiewicz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.- Zapraszamy jednak czytelników ze wszystkich filii. Tutaj można oddać książki i pożyczyć nowe.

Czytelnik, który chce tylko zwrócić książki bez wypożyczania może to zrobić w godzinach pracy biblioteki, bez konieczności wcześniejszego umawiania. Jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie 5 książek lub audiobooków na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc. Limit na książki z wypożyczalni dziecięco – młodzieżowej liczony jest oddzielnie. Oczywiście każdy, kto przyjdzie do biblioteki musi mieć maseczkę i rękawiczki ochronne.

Wszystkie inne rodzaje działalności ostrowieckiej biblioteki, a więc spotkania i warsztaty są na razie zawieszone. Także w czytelni dla dzieci można tylko wypożyczyć i zwrócić książki.