Aktualności

Podziękowanie dla Gminy Ostrowiec Świętokrzyski za wsparcie dla szpitala

Dzięki wsparciu samorządów powiatu ostrowieckiego Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim zyskał w ubiegłym roku nowoczesne łóżka ortopedyczne oraz aparat do znieczuleń. W środę starosta Marzena Dębniak i dyrektor szpitala Andrzej Gruza uroczyście dziękowali ich przedstawicielom. Szczególne podziękowania zostały przekazane na ręce Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego, który wspólnie z radnymi tylko w 2019 roku wsparł potrzeby tego ośrodka kwotą 270 tys. złotych.

Za około 62 tysiące złotych została wyremontowana nawierzchnia drogi przy wjeździe na teren szpitala. Za pozostałą kwotę kupiono 20 nowoczesnych łóżek ortopedycznych i przeprowadzono częściowy remont Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej.

Bardzo trudna sytuacja finansowa ostrowieckiego szpitala nie jest żadną tajemnicą. To problem, z jakim uporać muszą się sama lecznica – w której wprowadzono program naprawczy – oraz samorząd powiatowy.

– Szpital jest naszym wspólnym dobrem i bardzo się cieszę, że wszyscy to rozumieją – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. – Dziękujemy za każdą złotówkę tym bardziej, że kwestia funkcjonowania szpitala nie jest zadaniem samorządów gminnych.

Samorządowcy, w tym prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, odbierający podziękowania zgodnie zapowiedzieli, że gminy nadal chcą placówkę wspierać,.

– Pieniądze jakie przekazaliśmy w 2019 roku nie były pierwszą pomocą dla szpitala – mówi Jarosław Górczyński. – W 2017 roku miasto wspomogło oddział kardiologii kwotą około 310 tysięcy złotych. W 2016 roku przekazaliśmy około 170 tysięcy złotych dla oddziału ginekologii. Jeśli chodzi o rok 2020 to jesteśmy jeszcze przed spotkaniem i uzgodnieniem, jaki sprzęt będzie szpitalowi potrzebny i na ile będziemy mogli pomóc.

Włodarze gmin zapewniają, że w miarę swoich możliwości, nadal będą pomagać. Każda z gmin powiatu ostrowieckiego przekazują środki na miarę swoich możliwości prawnych i finansowych. W 2019 roku gmina Bałtów przekazały na potrzeby szpitala dotację w wysokości 5 tysięcy złotych, gmina Bodzechów – 40 tysięcy 400 złotych, gmina Ćmielów 21 tysięcy 500 złotych, gmina Kunów 5 tysięcy złotych, a gmina Waśniów 20 tysięcy złotych. Dzięki wsparciu, w 2019 roku można było między innymi doposażyć Oddział Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej.