Aktualności

Prezydent spotkał się z biznesem. Ostrowiec chce zamrozić podatki na 2020

Prezydent Jarosław Górczyński spotkał się z przedstawicielami największych firm przemysłowych funkcjonującymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także członkami Rady Inicjatyw Gospodarczych. Głównym tematem było omówienie współpracy w roku 2020 na linii samorząd- biznes.

Na zaproszenie prezydenta odpowiedzieli prezesi bądź właściciele firm tj. Celsa „Huta Ostrowiec”, WOST Walcownie Ostrowieckie, Climatic, Elkom Trade, OZMO, Finow Polska, Signal, Bimerg, Publima, Odlewnia Ostrowiec  oraz reprezentanci Cechu Rzemiosł Różnych, Staropolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej.

– Chciałem się spotkać się z firmami, które z jednej strony płacą największe kwoty podatków od nieruchomości, a także zatrudniają najwięcej pracowników- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Spotykamy się okresie, gdy docierają do nas z kraju informacje o tym, że samorządy decydują się na podwyżki podatków od nieruchomości. Skala jest różna, bowiem mówi o wzrostach rzędu 2%, ale i o 30%. Jako prezydent na sesji Rady Miasta będę chciał zgłosić projekt uchwały, która zamrozi na rok 2020 stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych.

Prezydent zaprezentował też symulacje związaną z niepodnoszeniem podatku od nieruchomości przez ostatnie lata, wykazał, że jako samorząd w regionie mamy najniższe stawki podatkowe i jak się to odbija na realizowane tu przedsięwzięcia.

– Chcąc być, jako samorząd, przewidywalnym partnerem dla lokalnych firm liczę, że 9 grudnia br. podczas sesji dotyczącej podatków radni poprą naszą propozycję dotyczącą zamrożenia podatków- mówił prezydent. Receptą na zdrowe finanse miasta, podobnie zresztą jak w przypadku naszych domowych budżetów, są trafne inwestycje oraz dbanie  o to, aby przychody były stabilne  i zróżnicowane, zaś zadłużenie miasta minimalne.

Podczas spotkania prezydent mówił też o optymalizacji zatrudnienia zarówno w samym Urzędzie Miasta, ale także w gminnych spółkach. Zatrudnienie na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyło się o 170 osób, gdzie 90% przypadków związane było to z odejściami na emeryturę. Włodarz miasta zachęcił przedstawicieli lokalnych firm w znalezieniu koncepcji na teren po obecnej bazie MPK, która za dwa lata zlokalizowana zostanie w innym miejscu.

Na zakończenie to przedsiębiorcy mogli zgłaszać swe uwagi. Aleksander Panek prezes firmy Climatic mówił o potrzebie lobbingu w kwestii, jak najlepszego skomunikowania Ostrowca Świętokrzyskiego, prezes Odlewni Ostrowiec Zbigniew Gorazda o uszczelnieniu poboru lokalnych podatków, głównie od podmiotów, które unikają opłat, zaś dyrektor operacyjny WOST Beniamin Szczepaniec mówił o problemach infrastrukturalnych, z którymi borykają się firmy inwestujące na terenie Starej Huty.

-Należy podziękować za podejście samorządu do polityki podatkowej- mówił Grzegorz Lichota właściciel firmy „Publima”. My również borykamy się z podobnymi problemami, jak zatrudnienie, czy wzrost płac, a  także kosztów. Dobrze, że chociaż lokalnie nie jesteśmy dodatkowo obciążani.

– Z mojej wiedzy Ostrowiec Świętokrzyski będzie na mapie Polski w gronie nielicznych tej wielkości miejscowości, która nie podniesie lokalnych podatków- akcentował Cezary Tkaczyk, prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo- Handlowej.