Aktualności

Inauguracja nowego roku szkolnego w ostrowieckich szkołach

Błyskawice grzmoty wymusiły na dyrekcji PSP nr 1 podjęcie decyzji o przeniesieniu uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego z boiska na salę gimnastyczną. Ostatecznie burzy nie było, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze. W inauguracji uczestniczył prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, który przywitał uczniów i życzył im samych sukcesów.

Także uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego z udziałem prezydenta miasta odbyło się w murach Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 na osiedlu Pułanki. Dyrektor szkoły pani Rozalia Machnicka przywitała uczniów oraz rodziców.

– Nasza szkoła odnosi wiele sukcesów, z których możemy być dumni – mówi Rozalia Machnicka. – W nowym roku szkolnym planujemy szereg dodatkowych zajęć dla naszych uczniów. Będzie między innymi nauka gry w szachy, pływanie i wiele innych.

Prezydent Jarosław Górczyński stwierdził, że Gmina Ostrowiec Świętokrzyski jest bardzo dobrze przygotowana do nowego roku szkolnego

– O zamkniętych gimnazjach mogę powiedzieć z ubolewaniem, bo to były naprawdę dobre szkoły, przygotowujące w doskonałych warunkach bardzo dobrych uczniów. Rozdzieliliśmy sprzęt jaki był w gimnazjach pomiędzy szkoły podstawowe – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.– Rozpoczynamy rok szkolny 2019/2020, uczniów w szkołach jest ciągle za mało. Średnia na jednego nauczyciela to 10 uczniów, zatem wyniki powinny być rewelacyjne. Oświata w Ostrowcu Świętokrzyskim jest doinwestowana, ale środki te pochodzą przede wszystkim z budżetu miasta. Subwencja oświatowa pokrywa tylko 60 procent kosztów utrzymania oświaty, a pozostałe 40 procent wydatkowane jest z budżetu naszych mieszkańców. Środki na oświatę to około 56 milionów złotych, z czego 32 miliony złotych to subwencja. Żadna inwestycja nie zwraca się tak jak inwestycja w dzieci. Mamy świetną infrastrukturę zewnętrzną, place zabaw i otwarte strefy aktywności. Ze sprzętu po gimnazjach doposażyliśmy przede wszystkim pracownie matematyczne, informatyczne i językowe. Dodatkowo dajemy stypendia dla młodzieży, dodatki dla pedagogów, realizujemy program otwartych szkół w piątki po południu i soboty do południa. Chcemy, by młodzież korzystała z dodatkowych zajęć, były już wcześniej wprowadzone dodatkowe lekcje języków obcych. Teraz pilotażowo chcemy wprowadzić dodatkowe zajęcia z matematyki. Jeszcze nie ustaliliśmy, czy będą obejmować klasy VII i VIII, czy także młodszych uczniów. Uważam jednak, że właśnie nauki matematyki, logiki i nauk ścisłych wciąż jest za mało, stąd taka decyzja. Jesteśmy jako miasto przygotowani na wypłatę podwyżek dla nauczycieli. Oczywiście łatwo się składa deklaracje, ale potem nie idą za tym czyny. W Ostrowcu poradzimy sobie i z tymi dodatkowymi pieniędzmi nie będzie problemu – zakończył prezydent miasta.