Aktualności

Debata o sukcesie “Krzemionek”

W sobotę 06.07, W azerbejdżańskim Baku, na 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO, Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję o wpisaniu na prestiżową listę tej organizacji kopalni krzemienia pasiastego i neolitycznej osady w Krzemionkach Opatowskich.

“Krzemieniowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego” to neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego i związana z nimi pradziejowa osada. Poza Krzemionkami są to kopalnie “Borownia” i “Korycizna” oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec. Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach zostały odkryte w 1922 roku przez prof. Jana Samsonowicza. W Polsce znajduje się obecnie 16 miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa. Są to m.in. Stare Miasto w Krakowie, kopalnia soli w Wieliczce czy zamek w Malborku, a od soboty w tym elitarnym gronie znajduje się obiekt z terenu powiatu ostrowieckiego.

W debacie prowadzonej przez redaktor naczelną Radio Ostrowiec, udział wzięli: prezydent Jarosław Górczyński, starosta Marzena Dębniak, dyr biura ROTWŚ Małgorzata Wilk-Grzywna, były dyrektor muzeum Włodzimierz Szczałuba, przedsiębiorca Piotr Lichota, pracownik merytoryczny muzeum Artur Jedynak. Rozmowa dotyczyła, drogi ją przebył Rezerwat i wyzwań jakie czekają to miejsce w kontekście uzyskania znaku jakości UNESCO.

Krzemionki niewątpliwie mają swoje 5 minut – podkreślił prezydent. Czas ten powinien być właściwie wykorzystany na promocję tego miejsca i całego naszego regionu. Powiat ostrowiecki w ostatnich kilkunastu latach bardzo zyskał na atrakcyjności turystycznej i nie powinniśmy tego faktu i jego wpływu na nasze życie bagatelizować. Szlaki zostały przetarte w Bałtowskim kompleksie turystycznym i jak widać na tym dobrym przykładzie, obok rozwoju przemysłowego regionu, warto postawić również na turystykę. Również Ostrowiec Świętokrzyski od zeszłego roku jest znacznie atrakcyjniejszy turystycznie, z racji jednego z piękniejszych miejskich obiektów basenowych, do którego przyjeżdżają rodziny także spoza województwa.

Wsparcie merytoryczne dla “Krzemionek” zaoferowała dyr biura ROTWŚ Małgorzata Wilk-Grzywna, która zobowiązała się zorganizować cykl szkoleń dla pracowników Rezerwatu, w kontekście współpracy mającej na celu wzmocnić turystyczny wizerunek obiektu.