Aktualności

Zawody z pierwszej pomocy. PCK uczy młodzież jak ratować ludzkie życie

Obchodzący w tym roku 100 lecie Polski Czerwony Krzyż, po raz kolejny zorganizował szlachetne i jakże potrzebne zawody pierwszej pomocy. Jednym z punktów były schody Urzędu Miasta, gdzie poszczególne drużyny ćwiczyły prawidłową reakcję w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. W tym wypadku odegrano scenę złamania nogi oraz sytuację, w której osoba niepełnosprawna wypadła z wózka inwalidzkiego. Z tymi zdarzeniami zmierzyć się musieli uczniowie szkół średnich, biorący udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Organizatorem turnieju był jak co roku ostrowiecki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, a wzięły w nim udział tylko trzy drużyny.

Miejsce zainscenizowanego wypadku było przygotowane i zabezpieczone przez policję. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie przechodniów, którzy widząc potrąconą nastolatkę dopytywali co się stało. Potem zaś z zainteresowaniem przypatrywali się jak ratownicy udzielają jej pierwszej pomocy. Zawodom przyglądał się również prezydent miasta Jarosław Górczyński, który od lat wspiera realizowane przez PCK inicjatywy.

– Miła jest świadomość, że młodzież interesuje się zdobywaniem tej jakże potrzebnej wiedzy i umiejętności. Cieszę się, że PCK od lat niestrudzenie edukuje ostrowczan w tej kwestii. Od 100 lat Polski Czerwony Krzyż wspiera potrzebujących i uwrażliwia społeczeństwo na krzywdę ludzką oraz promuje idee niesienia bezinteresownej pomocy. Przez minione lata pracy również w Ostrowcu Świętokrzyskim udało się osiągnąć bardzo wiele. Państwa sukcesem są kompleksowe działania z zakresu szeroko rozumianej pomocy zdrowotnej i społecznej. Dziękuję za prowadzone przez PCK działania edukacyjne i informacyjne, dzięki czemu nasi obywatele są bardziej świadomi, a zarazem wrażliwsi na potrzeby drugiego człowieka – zwrócił się do organizatorów zawodów prezydent Jarosław Górczyński.

Najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna Liceum Ogólnokształcącego numer III imienia Władysława. Miejsce drugie zajął Zespół Szkół numer 1, a miejsce trzecie Zespół Szkół numer 2. Puchar Komendant Powiatowego Policji i Komendanta Straży Miejskiej otrzymali uczniowie „Broniewskiego”, zaś Komendanta Straży Pożarnej reprezentacja Zespołu Szkół numer 1. Współorganizatorem mistrzostw były także Wojska Obrony Terytorialnej, zaś patronami starosta ostrowiecki Marzena Dębniak i prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, który także nagrodził uczestników.