Aktualności

Jubileusz 15 – lecia Chóru Ad Libitum

Wyjątkowy koncert jubileuszowy z udziałem znakomitych artystów – kompozytora, pianisty jazzowego, laureat nagrody Grammy -Włodka Pawlika, a także piosenkarza, kompozytora oraz lidera zespołu Wawele Jana Wojdaka odbył się wczoraj w Kinie Etiuda. W ten sposób  15-lecie istnienia świętowali członkowie działającego przy Miejskim Centrum Kultury Chóru Ad Libitium.

Prezydent miasta Jarosław Górczyński złożył na ręce Prezesa Chóru Mariana Majeckiego gratulacje dla wszystkich chórzystów, ich rodzin oraz przyjaciół.

-Gratuluję pasji i woli tworzenia, a także doceniam Państwa rolę w propagowaniu śpiewu chóralnego. Dziękuję za Państwa 15-letnią aktywność i działalność, a także promocję Ostrowca Świętokrzyskiego. Od 15 lat pod wspólnym szyldem Chóru Ad libitum rozwijają Państwo swoje twórcze umiejętności,
a jednocześnie umilają czas lokalnej społeczności – mówił prezydent Jarosław Górczyński. – Muzyka jest jedną z najstarszych sztuk pięknych i od zarania dziejów służy ludziom do wyrażania ich emocji. Dostarcza niezapomnianych wrażeń twórcom, wykonawcom oraz odbiorcom. Minione lata pozwoliły na zakorzenienie się Państwa twórczości w świadomości mieszkańców oraz w pejzażu kulturalnym miasta, za co serdecznie dziękuję.

Chór Ad Libitum powstał w 2003 roku. Jego założycielem i prezesem jest Marian Majecki. Początkowo funkcjonował w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP, później stał się jedną z sekcji Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od czterech lat dyrygentem chóru jest Zdzisław Staniszewski, wcześniej chór prowadzili m.in Paweł Cieślik i Elżbieta Łukawska. W Ad Libitum śpiewa obecnie 19 osób. Z inicjatywy chóru w ostrowieckiej kolegiacie organizowany był  Międzypokoleniowy Przegląd Staropolskich Kolęd i Pastorałek.

Obchodu Jubileuszu rozpoczęły się minutą ciszy w związku ze śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.