Aktualności

Maszt Niepodległości – symbol patriotyzmu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego

W niedzielne popołudnie w Parku Miejskim odbyła się druga część miejskich uroczystości zorganizowanych z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości.  Uroczystego odsłonięcia Masztu Niepodległości dokonał prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, wiceprezydent Marzena Dębniak oraz przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele duchowieństwa, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy naszego miasta. Nowy pomnik poświęcił dziekan Dekanatu Ostrowieckiego ksiądz prałat Jan Sarwa.

– Pomnik, który dziś mamy przyjemność uroczyście odsłonić, jest symbolicznym i trwałym ukoronowaniem dzisiejszych niezwykłych uroczystości. Swą treścią nawiązuje do trudnych i smutnych dla naszej ojczyzny czasów, w których najpierw straciliśmy znaczenie i siłę na arenie międzynarodowej, a w konsekwencji utraciliśmy też niepodległość. Czas ten jednak miał również swoją piękną historię, napisaną piórem odważnych wizjonerów. Była nią oczywiście historia pierwszej w Europie i drugiej na świecie polskiej konstytucji z 1791 roku. Bezprecedensowa, nie kopiowała obcych wzorców, a ujmując całość ustroju państwa, była wzorem dla innych. Jej znaczenie było kolosalne, choć działanie niestety  krótkotrwałe. Mogłoby się wydawać, że cała praca i zapał prawdziwych patriotów poszedł na marne. Wiemy dziś jednak, że tak się nie stało. Konstytucja przetrwała w umysłach kolejnych pokoleń i stała się jednym z najważniejszych symboli walki o niepodległość. Niepodważalnym dowodem dla całego świata, że Polacy zasługują na własne państwo. Na to, że jesteśmy narodem o bogatej tradycji państwowości i praworządności. Maszt niepodległości, który odsłaniamy dziś w 100 rocznicę odzyskania ojczyzny z rąk zaborców, odwołuje się do ustawy zasadniczej, ponieważ bez niej nie byłoby i nie ma wolnej i niepodległej Polski. Mam nadzieję, że ten pomnik będzie symbolem, który będzie nas jednoczył i nauczał o tym, że tylko zgoda i współpraca budują trwałe podwaliny pokoju i dobrobytu – mówił podczas odsłonięcia Masztu Niepodległości prezydent miasta Jarosław Górczyński.

Autorem projektu Masztu Niepodległości jest profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj. Treści na nim zawarte nawiązują do daty 11 listopada 1918, ale także Konstytucji 3 Maja.