Aktualności

Języki obce oknem na świat. Certyfikaty językowe dla ostrowieckich gimnazjalistów

Już od trzech lat gmina Ostrowiec Świętokrzyski, jako jedyna w Polsce finansuje egzaminy certyfikujące dla młodzieży, które sprawdzają znajomość języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego, uprawniające do otrzymania certyfikatów uznawanych na całym świecie.

W tegorocznej edycji odebrało je ponad 200 uczniów ostatnich klas szkół gimnazjalnych.

– Trzeba przyznać, że ten projekt to jeden z naszych największych sukcesów – mówi Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński – Co roku do egzaminów przystępuje coraz więcej uczniów. Wyniki są bardzo dobre lub dobre, a to świadczy o doskonałym przygotowaniu, a więc
i o tym, jak wiele pracy wkładają w to także ostrowieccy lingwiści. Tylko z języka angielskiego,
w pierwszym roku funkcjonowania programu, do egzaminu przystąpiło 100 osób. W drugim roku było ich 130. W trzeciej edycji – aż 167 osób, w tym 35 na trudniejszym poziomie B2. – Ten poziom wymagany jest od absolwentów szkół wyższych, u nas osiągają go gimnazjaliści – dodaje Jarosław Górczyński.

– Gmina wydaje na ten cel około 100 tysięcy złotych. To niewiele, jeśli spojrzymy na rezultaty i fakt, że inwestujemy w przyszłość naszego miasta.

Cambridge English to egzamin najbardziej prestiżowy, uznawany przez 20 tysięcy instytucji na całym świecie, w tym przez renomowane uczelnie wyższe. Po raz pierwszy przeprowadzono go w 1913 roku. Co roku przystępuje do niego około 5 milionów osób.

– Po raz trzeci z rzędu mieliśmy przyjemność przeprowadzać międzynarodowy egzamin z języka angielskiego – mówi Maria Kukla -Dąda z City College, Autoryzowanego Centrum Egzaminacyjnego Cambridge w Radomiu. – Trud uczniów i nauczycieli włożony w przygotowanie do tego egzaminu zasługuje na uroczystą galę. Ostrowiec językami stoi, macie piękny projekt i co godne podziwu, nie jest to jednorazowa akcja. Co więcej , w przeciwieństwie do olimpiad, nie jest to też inicjatywa zarezerwowana dla najlepszych uczniów, ale dla każdego, kto chce nad sobą pracować. Jeśli certyfikat nie przyda się na uczelni, na pewno wzbogaci CV.

Oprócz radomskiego centrum, certyfikaty przyznaje także lubelskie stowarzyszenie Alliance Française, zaś z języka niemieckiego Instytut Goethego w Krakowie.

– Bardzo ważne jest to, że na egzaminy nie trzeba jeździć do innych miast – mówi Renata Olszańska, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 1 w Ostrowcu. – Uczniowie przygotowują się do egzaminów ze swoimi nauczycielami, potem egzaminatorzy przyjeżdżają do nas. To eliminuje dodatkowy stres związany ze zdawaniem w obcym otoczeniu. Uczniowie gimnazjum numer 1 stanowili jak co roku najliczniejszą grupę odbierającą stypendia. W przyszłym roku możliwość zdawania egzaminów certyfikujących będą mieli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Prezydent Jarosław Górczyński zapowiedział, że zamierza kontynuować projekt dofinansowania egzaminów.