Aktualności

Układ komunikacyjny i transport są jak krwiobieg. Modernizujemy transport miejski

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisali pre-umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2104 – 2010 projektu pn. „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Dzięki temu powstanie nowa baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ulicy Samsonowicza, myjnia samochodowa oraz stacja paliw, a także zostaną zakupione nowoczesne klimatyzowane i ekologiczne autobusy.

– To wyjątkowa chwila dla naszego miasta, ponieważ dzisiaj zostanie podpisany dokument, który zabezpieczy nasze miasto pod względem komunikacji na wiele lat – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Jako miasto bardzo długo starliśmy się o nowoczesną bazę i nowoczesny transport miejski. Wniosek, który złożyliśmy przeszedł wszystkie szczeble weryfikacji i dzisiaj umowa może zostać podpisana. Pod względem wysokości zaangażowanych środków jest to po Browarze Kultury drugi co do wielkości projekt, który zmieni oblicze naszego miasta. Wartość całego projektu to 25 mln 296 tyś. zł z czego 17 mln 248 tyś. stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. W imieniu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego chciałbym podziękować Panu Marszałkowi i jego pracownikom za tak ogromne wsparcie. Dziękuję także moim pracownikom za przygotowanie perfekcyjnych wniosków. Szczególnie słowa uznania  należą się Panu prezesowi MPK Jarosławowi Kateuszowi, dzięki któremu ostrowieckie MPK przeszło gruntowną metamorfozę, staje się coraz lepsze i widać poprawę jakości pracy. Za  wyznacznik tych zmian należy uznać zadowolenie samych  ostrowczan. To jest projekt, który zakłada przeniesienie bazy MPK w rejon Celsy Huta Ostrowiec. Będzie tu nowoczesna zajezdnia, plac manewrowy, baza transportu, warsztat, myjnia samochodowa i prawdopodobnie stacja paliw. Co powstanie na terenie obecnej bazy MPK przy alei Jana Pawła II jeszcze nie wiadomo. Mamy parę pomysłów, ale chcę je skonsultować z różnymi środowiskami.  Musimy pamiętać, że jest to bardzo atrakcyjny teren inwestycyjny należący do gminy Ostrowiec.

Dzięki realizacji nowego projektu zostanie zakupionych także 10 nowych niskoemisyjnych autobusów spełniających normę EURO VI, w tym jeden hybrydowy. Powstanie też 40 nowych wiat  przystankowych. Projekt obejmie również zakup i wdrożenie systemu biletu zintegrowanego – tzw. karty miejskiej, budowę Bike&Ride oraz Park&Ride, a  także budowę ścieżki rowerowej o łącznej długości o. 2,57 km, przebudowę lub modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne oraz przeprowadzenie kampanii promującej ekologiczny transport. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2021 rok.

– Ostrowiec przyzwyczaja nas do dużych projektów – mówi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. – Po Browarze Kultury i koncepcji rewitalizacji miasta to jest kolejna duża inwestycja, która zyskała uznanie naszych ekspertów. Pan Prezydent wraz ze swoim pracownikami przygotowali bardzo rzetelny projekt, którego nie dało się odrzucić. Idea „Miasto od nowa” zdecydowanie sprawdza się i zmienia oblicze tego drugiego co wielkości ośrodka województwa świętokrzyskiego. Po raz kolejny z przyjemnością przyjeżdżam do Ostrowca Świętokrzyskiego, żeby zobaczyć jak to miasto zmienia się zdecydowanie na plus. Gratuluję.

– Układ komunikacyjny i transport miejski są jak krwiobieg. Dlatego inwestycje w rozwój i usprawnienie systemu dróg stanowią drogowskaz podejmowanych działań. Miasto się zmienia i cieszę się z pozytywnych komentarzy naszych mieszkańców, którzy dostrzegają i doceniają realizowane przedsięwzięcia – uważa Prezydent Jarosław Górczyński

Prezydent obiecał także, że niebawem w Ostrowcu Świętokrzyskim powstaną wypożyczalnie rowerów.