Aktualności

Pomagam bo lubię!

Dziś i jutro dzięki gminnym środkom gości już po raz trzeci w Ostrowcu Świętokrzyskim, ambulans z Fundacji Ronalda McDonalda. Przeprowadzone w nim zostaną profilaktyczne badania ultrasonograficzne dzieci w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”. 

Lekarze Fundacji Olga Żak i Albert Matera wykonują badania ultrasonograficzne, które są ważnym narzędziem w diagnostyce chorób nowotworowych. Jest to o tyle ważne, że choroby te dość długo rozwijają się bezobjawowo lub powodują objawy typowe dla wielu innych dziecięcych dolegliwości. W  tym programie bezpłatnych badań przesiewowych na pokładzie mobilnej kliniki będą mogły wziąć udział dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania wykonują radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Zaplanowano przebadanie 200 dzieci mających zameldowanie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Prezydent Jarosław Górczyński jednoznacznie podkreśla jak ważne są tego typu inicjatywy:

Kiedyś święty Jan Paweł II wypowiedział takie słowa: Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka. Myślę, że te słowa są i będą zawsze aktualne. Nie tylko rodzice, dziadkowie ale również władze samorządowe, pracownicy oświaty, służby zdrowia, zawsze powinny o nich pamiętać. Zdrowia dziecka nie da się przeliczyć na pieniądze, każde działania które temu służą powinny być zawsze wspierane.

W ciągu trzech dni ambulans odwiedzi nie tylko 200 pacjentów wraz z rodzicami. Przez cały czas pracują również wolontariusze pomagając lekarzom oraz dokonując rejestracji. Jednocześnie wewnątrz ambulansu taką odpowiedzialną funkcję sprawują cztery osoby. Co warto podkreślić, w wolne dni od pracy, a zapłatą jest uśmiech dziecka. Na pytanie dlaczego pomagają, za każdym razem pada ta sama odpowiedź – “bo lubię”