Aktualności

Ostrowieccy działkowcy podziękowali za tegoroczne plony

Święto Matki Boskiej Zielnej rozpoczęło sezon dożynek w naszym powiecie. Za tegoroczne plony podziękowali już ostrowieccy działkowcy oraz mieszkańcy gmin Waśniów, Bałtów i Ćmielów.

Mimo iż Ostrowiec Świętokrzyski nie jest gminą rolniczą, to nasi działkowcy tradycyjnie dziękują również za dary ziemi. Tegoroczną uroczystość rozpoczęła msza święta w kolegiacie p.w. Świętego Michała Archanioła, a po niej odbyła się prezentacja przywiezionych przez przedstawicieli poszczególnych ogrodów plonów. W ostrowieckim święcie plonów uczestniczył Prezydent Miasta Jarosław Górczyński.

– Uroczystości dożynkowe to prawdziwy hołd dla tradycji. W tym szczególnym dniu wszystkim ostrowieckim działkowcom pragnę pogratulować tegorocznych zbiorów,  podziękować za sumienną pracę i szacunek dla naszej ostrowieckiej ziemi. Uprawa ziemi odwołuje się do tradycyjnych polskich wartości. Jest uosobieniem przywiązania do ziemi i patriotyzmu, a także wzorem ludzkiej solidarności oraz jedności z naturą. Rodzinne ogródki działkowe odgrywają dużą rolę w życiu naszego miasta. To miejsca rodzinnych spotkań, kontaktów z innymi działkowcami, azyle bezpiecznego spędzania wolnego czasu dla kilku pokoleń ostrowieckich rodzin. Ogrody będące zielonymi oazami w środku miasta, to źródła zdrowych i ekologicznie czystych owoców i warzyw. Uroczystości takie jak dzisiejsza mają swój wyjątkowy urok. Prezentacja plonów i degustacja przygotowanych potraw jest nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji gościnności. Dziękuję za umiłowanie ziemi i lokalny patriotyzm, za szacunek do tradycji, polską gościnność niespotykaną na tę skalę nigdzie na świecie i kulturę. Oby uzyskiwane przez Was plony były zawsze obfite, przynosiły radość i satysfakcję – zwrócił się do ostrowieckich działkowców Prezydent Miasta Jarosław Górczyński.

Prezydent Górczyński wziął również udział w dożynkach gmin Waśniów i Bałtów. Te ostatnie połączone były ze Świętem Pszczoły.

0