Aktualności

Troska o Ojczyznę to nasz obowiązek. Obchody 98. rocznicy Cudu nad Wisłą

 

Przy obelisku upamiętniającym poległych, w walkach 1920 roku, uczniów gimnazjum im. J. Chreptowicza odbyła się w Ostrowcu Świętokrzyskim główna część obchodów upamiętniających 98.rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wzięły w nich udział lokalne władze, parlamentarzyści, przedstawiciele ugrupowań patriotycznych, kombatanci oraz mieszkańcy miasta. Jest już tradycją, że co roku 15 sierpnia właśnie tam zbierają się wierni, aby dziękować za cud zwycięstwa, oddać hołd poległym oraz cześć stojącemu na straży naszego bezpieczeństwa Wojsku Polskiemu.

Jednak początek uroczystości miał miejsce w Parku Miejskim, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele władz miasta złożyli wieniec. Rozpoczęta kilka lat temu tradycja jest symbolicznym gestem pamięci i wdzięczności dla tego charyzmatycznego wodza. O 10.30, jak co roku, w kolegiacie p.w. Świętego Michała Archanioła została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie, uczestnicy na czele z Prezydentem Miasta Jarosławem Górczyńskim, udali się na cmentarz przy ul. Denkowskiej pod pomnik upamiętniający uczniów gimnazjum im. J. Chreptowicza poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Tam Prezydent oraz zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia i złożyli kwiaty. Uroczytsość zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa pod batutą Jerzego Kłonicy.

– To co nas tu sprowadza to wspólna pamięć o poległych oraz troska o naszą Ojczyznę, tę dużą – Polskę i tę małą – Ostrowiec Świętokrzyski. Wspominamy wielkie polskie zwycięstwo odniesione w Bitwie Warszawskiej. Wydarzenie to, było i jest źródłem nieustającego powodu do dumy, a w trudnych czasach wzorem do naśladowania. To wtedy pokazaliśmy światu na co nas stać. Dając odpór ówczesnej napaści zatrzymaliśmy, przynajmniej na jakiś czas, bolszewicką ekspansję. Pamiętajmy, że wolność i niepodległość, którymi dziś możemy się cieszyć, zawdzięczamy naszym przodkom, którzy oddali za nie własne życie i przelali swoją krew. Jednak również tym, którzy w czasie pokoju sumienną służbą i pracą dbali i dbają o niezależność, siłę gospodarczą i pozycję międzynarodową Polski – mówił Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. – Równo 100 lat temu odzyskaliśmy suwerenność, dlatego w tym roku w sposób szczególny oddajemy hołd tym, których między nami już nie ma, a którzy bohaterską postawą zasłużyli na oddanie im honorów. To powinno przede wszystkim przypominać nam, że nosimy na barkach ciężar odpowiedzialności za przyszłość i kolejne pokolenia. Bądźmy mądrzy i nie popełniajmy błędów, od których historia naszego narodu nie jest wolna. Wspominając słowa George’a Orwella pamiętajmy że “Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa plus dwa to cztery. Z niego wynika reszta”. Dlatego nie pozwólmy sobie zabrać osiągnięć minionych 29 lat. Pamiętajmy o tym, jak ważne są pokój, bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie, a także dobre relacje z sąsiadami i nowoczesna armia, na którą nie pada cień bezdusznej polityki.

Kończąc swoje wystąpienie Prezydent Górczyński przywołał słowa Oriany Fallacci.

– Oddajmy hołd zmarłym bohaterom oraz szacunek i ukłon w stronę obrońców naszej wolności, wszystkich Żołnierzy Wojska Polskiego, pamiętając jednocześnie, że wolność oddzielona od sprawiedliwości jest tylko połową wolności…