Aktualności

Wyjątkowa uroczystość na zamku w Ujeździe. Obchody 200 – lat diecezji sandomierskiej

 

W minioną sobotę prezydent Jarosław Górczyński uczestniczył w wyjątkowym koncercie – oratorium p.t. „Dojrzewanie drzewa, witraż wiernością malowany”, którego prapremiera uwieczniła obchody dwusetnej rocznicy powstania diecezji sandomierskiej. Niezwykły spektakl muzyczny został przedstawiony w murach zamku Krzyżtopór w Ujeździe i podziwiało go  prawie pół tysiąca osób. Autorem libretta do oratorium jest ksiądz Krzysztof Lechowicz, muzykę skomponowali Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Na scenie solistów wpierało ponad 150 chórzystów z diecezji, a także krakowska grupa „Voce Angeli”. Oprawę muzyczną oratorium zapewniła  orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

Uroczyste obchody jubileuszowe rozpoczęły się tydzień wcześniej, a oratorium stanowiło kolejny ważny element w zaplanowanym kalendarzu, gdyż jak uważa biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, chrześcijaństwo, które nie oddziałuje na kulturę jest płytkie. Dlatego tak ważne jest włączenie wydarzeń kulturalnych do celebracji liturgicznej.

– Oratorium jest inspirowane męczeństwem dominikanów i ludności świeckiej Sandomierza, a jak mawiał Tertulian, krew męczenników jest zasiewem nowych chrześcijan. Ofiara sandomierskich męczenników w przeszłości skonsolidowała wspólnotę wierzących na tym terenie. Również dzisiaj musimy wracać do świadectw z historii, tym bardziej, że współcześnie na świecie wielu ludzi umiera za Chrystusa, dlatego potrzebujemy tej wrażliwości, którą dostarcza nam to oratorium – dodaje.

Obecny na uroczystości prezydent Jarosław Górczyński docenia rolę, jaką diecezja oraz należący do niej duszpasterze pełnili i nadal pełnią w życiu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Obchody 200 – lecia istnienia diecezji sandomierskiej to ważne wydarzenie w życiu naszej duchowej wspólnoty. To dobry moment na przypomnienie historii, a zarazem wytyczenie nowych zadań w zmieniającym się świecie. Diecezja Sandomierska, do której, od samego początku jej istnienia, przynależy Ostrowiec Świętokrzyski, miała ogromny wpływ na kształtowanie tradycji oraz pejzażu artystycznego, kulturalnego, ale przede wszystkim duchowego naszego regionu. Przeżywając jubileusz, należy pamiętać o losach diecezjan, o tym, że w ciągu minionych 200 lat, pomimo historycznych zawirowań, kolejni biskupi i księża wspólnie z wiernymi budowali tę historię. Dbali o to, co najważniejsze, o relacje międzyludzkie i kształtowanie właściwych postaw zgodnych z prawdami wiary. Wielu z nich świadczyło o tym swoim życiem. Kolejni duchowni pielęgnowali pozytywny obraz tej wyjątkowej Diecezji. Również obecnie wierni nadal mogą znaleźć oparcie w swoich duszpasterzach. To trudna i piękna rola w dzisiejszych czasach zmian cywilizacyjnych, postępującej globalizacji i relatywizmu moralnego, w których wielu traci potrzebę pielęgnowania wiary – uważa prezydent Jarosław Górczyński.