Aktualności

Wernisaże prac ostrowieckich artystów

W ubiegły piątek w Galerii Fotografii oraz Biurze Wystaw Artystycznym odbyły się wernisaże prac ostrowieckich artystów, w których uczestniczył Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miasta Ireny Rendudy-Dudek.

Na drugim piętrze Kina Etiuda w pomieszczeniach BWA prezentowana była wystawa „Pół żartem, pół serio” składająca się z prac Tadeusza Szypowskiego, znanego ostrowieckiego malarza i rysownika. Prace te, to rysunki artysty, które publikowane były w gazecie hutniczej „Walczymy o stal” w rubryce „Pół żartem, pół serio…”. Przedstawiały one w krzywym zwierciadle życie ostrowieckiej huty i samego miasta. Były osobistym i często krytycznym komentarzem do rzeczywistości późnego PRL-u. Sam autor nie przywiązywał do nich wagi, więc przepadły one w czeluściach redakcji. Nie mielibyśmy możliwości pośmiać się z nich ponownie, gdyby nie zostały one „wyciągnięte” z archiwalnych roczników gazety „Walczymy o stal”.

Wystawa znalazła wielu amatorów i wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy licznie przybyli na wernisaż.

W Galerii Fotografii, natomiast, odbył się wernisaż wystawy Zygmunta Mruka związanego rodzinnie z naszym miastem, wszechstronnie utalentowanego twórcy, który zmarł trzy lata temu w Piekarach Śląskich.

Zygmunt Mruk przez całe życie zajmował się nie tylko malarstwem, rysunkiem i grafiką, ale również fotografią, modelarstwem i literaturą (pozostawił po sobie około 50 tomów wspomnień, kronikarskich zapisków, przemyśleń i opisów swoich wędrówek).

Zorganizowana wystawa, jednak, prezentuje jego prace w postaci rysunków przedstawiających dawną architekturę, pałace, zamki, dworki i kościoły oraz ruiny, ale również stare młyny, wiejskie chaty i stare szopy.

Pośmiertna wystawa zorganizowana została dzięki jego siostrze – Irenie Ciecieląg, która zwróciła się z prośbą do Prezydenta Jarosława Górczyńskiego o pomoc w zorganizowaniu wystawy.

Prezydent nie szczędził słów uznania i podziwu dla dokonań obydwóch twórców, a także talentu opartego o wspaniały warsztat artystyczny oraz bogatego dorobku powstałego dzięki połączeniu pasji i ciężkiej pracy.

– Jestem dumny z faktu, że Ostrowiec Świętokrzyski może pochwalić się tak utalentowanymi osobami jakimi są nasi rodzimi artyści – Zygmunt Mruk czy Tadeusz Szypowski – mówił prezydent Jarosław Górczyński. – Cieszę się, że możemy te wspaniałe dzieła prezentować w naszych galeriach, pokazując je nie tylko naszym mieszkańcom ale również odwiedzającym Ostrowiec Świętokrzyski gościom. Mam nadzieję, że staną się one nie jednokrotnie inspiracją dla młodego pokolenia ostrowczan – dodał prezydent.