Aktualności

Dni Ziemi w ZUO Janik

Bardzo ważnym czynnikiem gwarantującym nasze zdrowie jest dbałość o środowisko, dlatego też gmina Ostrowiec Świętokrzyski, największy udziałowiec ZUO Janik inwestuje w rozwój specjalistycznej infrastruktury. Ostatnią inwestycją jaka się tam pojawiła to zakup maszyny do przesiewania odpadów tzw.  SPLITTER.

– Jest to duża inwestycja, gdyż koszt takiej maszyny to ponad 1 mln 300 zł, ale to wszystko po to aby usprawnić pracę w ZUO Janik, a także aby nie płacić kar za nieselektywną zbiórkę odpadów. Dlatego też gmina dostosowuje się do stawianych wymogów – mówił Prezydent Jarosław Górczyński. – Chciałbym pochwalić i podziękować Zarządowi ZUO Janik i Pracownikom tej spółki za dbałość o to aby miasto było zabezpieczone na przyszłość przed karami ze strony UE ale również za kontrolowane i odpowiednie przygotowanie oraz wyposażenie miejsca do składowania odpadów – dodał Prezydent.

– Maszyna ta pozwoli na zwiększenie efektywności selekcjonowania odpadów co przyczyni się do zmniejszenia kosztów, a także do poprawy komfortu pracy naszych pracowników  – dodał Mariusz Pasternak, Wiceprezes ZUO Janik. – Przesiane odpady zostaną wyselekcjonowane co umożliwi ich sprzedaż i zagospodarowanie  w inny sposób niż składowiskowy, co z pewnością ma lepszy wpływ na nasze środowisko.

Oprócz inwestycji w sprzęt gmina wspólnie z ZUO Janik prowadzi szereg akcji. Jedną z nich jest coroczna wiosenna zbiórka odpadów. Akcja ta zainicjowana została przez Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego i z roku na rok cieszy się coraz to większym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta i okolicznych gmin.

-Dbamy o to aby śmieci trafiały właśnie tu, gdzie ich miejsce, stąd organizujemy różnego typu akcje, takie jak np., ta dzisiejsza, która umożliwia mieszkańcom pozbycie się zbędnych rzeczy i tym samym minimalizuje powstawanie dzikich wysypisk, które niestety nadal pojawiają się w naszej gminie i powiecie – mówił Prezydent Jarosław Górczyński.

Udział w akcji wzięło blisko stu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i okolicznych miejscowości, którzy dostarczyli do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik” odpady. W zamian za to otrzymywali iglaki. Najczęściej przywożona była stara odzież, opony, resztki remontowe, duże pojemniki plastikowe, stare meble, obuwie, a nawet sprzęt sportowy.

– Akcja organizowana jest już po raz kolejny w ramach obchodów „Dni Ziemi” – mówi prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik” Marek Nowak. – Odpady mogli do nas przywozić mieszkańcy Ostrowca oraz okolicznych miejscowości. W ramach akcji ”Przywieź odpady do ZUO „Janik” zachęcamy mieszkańców, żeby sprzątając piwnice, strychy, podwórza i przywozili do nas niepotrzebne przedmioty. Nie przyjmujemy odpadów niebezpiecznych takich jak: azbest, leki, środki chemiczne, stare oleje. Każdy kto przywiózł odpady dostał od nas drzewko. Zależy nam na tym, żeby chronić środowisko naturalne i żeby mieszkańcy byli zdopingowani do sprzątania swoich posesji – dodał prezes.

– Akcja wiosenna cieszy się większym powodzeniem niż jesienna, ponieważ wiosną mieszkańcy przeprowadzają generalne porządki. Przygotowaliśmy ponad sto drzewek i tyle zostanie rozdanych – powiedział zastępca prezesa ZUO Janik Mariusz Pasternak.