Aktualności

80.Rocznica Powstania COP

“Lata trzydzieste XX wieku to czas rozwoju dla Ostrowca Świętokrzyskiego, który obecną nazwę posiada od 1937 roku. W latach 1936-1939 spółka Akcyjna Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich rozbudowała zakłady i rozszerzyła zakres produkcji. Ówczesna fabryka składała się z dwóch zasadniczych kompleksów – huty i zakładów przetwórczych.

W Zakładach ostrowieckich produkowane były wagony kolejowe i odlewy dla potrzeb kolejnictwa, pociski kalibru do 220 mm włącznie, bomby 100 i 200 kilogramów, wagoniki kopalne, konstrukcje stalowe, mosty. Przemysł okrętowy zamawiał dźwigi, żurawie, kotwice, pontony, skrzynie wodoszczelne a lotniczy – resory, osłony wałów i pierścienie tłokowe. W działającej na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego Spółce Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich Władze wojskowe planowały utworzenie drugiej obok zakładów Starachowickich fabryki pocisków artyleryjskich. W 1936 roku zrezygnowano jednak z tych planów pozostawiając zakładom rolę głównego dostawcy półfabrykatów dla przemysłu zbrojeniowego…”

Od emisji spotu promującego 80 – lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego rozpoczęto ostrowieckie obchody 80.Rocznicy COP. Po zakończonej projekcji głos zabrał Prezydent Jarosław Górczyński, który przedstawił wszystkim uczestnikom biorącym udział w sobotnim wydarzeniu bieżącą sytuację gospodarczą naszego miasta.

– Nasze miasto rozwijało się w przeszłości dzięki hucie, a i obecnie Celsa Huta Ostrowiec to największy zakład przemysłowy w Ostrowcu Świętokrzyskim – powiedział Prezydent  Jarosław Górczyński. – Naszą największą wartością są ludzie. Fachowcy, profesjonaliści w swoich zawodach. Obecnie Ostrowiec Świętokrzyski to miasto stale rozwijające się z dużymi perspektywami na przyszłość – mówił Prezydent

Kolejnym punktem programu była emisja archiwalnego filmu z 1938 roku, p.t. „C.O.P. Stalowa Wola”, a następnie w bardzo interesujący sposób Wojciech Mazan przedstawił prezentację „Co po COPie, czyli Ostrowiec w sztafecie industrializacji”. Podczas uroczystości na temat obecnej sytuacji ostrowieckiej huty “Celsa Ostrowiec” mówili: Dyrektor Robert Martynowski oraz Dyrektor Mirosław Michałowski, a podsumowaniem tych prezentacji był film zrealizowanego z okazji 200 – lecia Huty.