Aktualności

Promocja książki Szmul Muszkies

Premiera książki Szmul Muszkies –fotograf profesjonalny. Portret ostrowczan lat 30. XX wieku wykonany w zakładzie fotograficznym „Rembrandt” odbyła się z udziałem władz miasta na czele z Prezydentem  Jarosławem Górczyńskim oraz członkami rodziny Szmula Muszkiesa, którzy przyjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego z różnych stron świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Izraela oraz Brazylii.

W spotkaniu licznie udział wzięli również mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, chętnie zaopatrując się w książkę, która jest sentymentalną podróżą po przedwojennym Ostrowcu Świętokrzyskim w ujęciu ilustrowanego albumu fotograficznego, zróżnicowanego tematycznie, w dużej mierze upamiętniającego żydowską społeczność miasta, która odegrała poważną rolę w rozwoju ostrowieckiej przedsiębiorczości.

Publikacja jest obrazem codzienności ostrowczan tamtego okresu, zawiera w sobie cząstkę prawdziwego życia, a fotografie przykuwając uwagę, mają olbrzymią wartość dokumentalną i historyczną. Każde zdjęcie jest indywidualną opowieścią zarówno całego miasta, jak i każdego mieszkańca z osobna, co stanowi swoistego rodzaju zbiorowy portret przedwojennego społeczeństwa.

Uważam, że warto przybliżać dawne dzieje Ostrowca Świętokrzyskiego, mówić o nich,  pobudzać lokalny patriotyzm, integrować pokolenia, tak abyśmy czuli przywiązanie do swej „małej ojczyzny” – podkreślił w słowie wstępnym Prezydent Jarosław Górczyński.

Publikacja sfinansowana została z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2016 r. na zadanie: „Opracowanie i opublikowanie książki fotograficznej dotyczącej historii Ostrowca Świętokrzyskiego.