Aktualności

Uroczysty 15 sierpnia w Ostrowcu Świętokrzyskim

Tegoroczne uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się od złożenia wieńca pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie, uczestnicy na czele z Prezydentem Jarosławem Górczyńskim, wzięli udział w uroczystej mszy świętej, po zakończeniu której udali się na cmentarz przy ul. Denkowskiej pod pomnik upamiętniający uczniów gimnazjum im. J. Chreptowicza poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

W tym miejscu oddając hołd wszystkim Polakom, którzy przelali krew w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność jego granic złożono wieńce i wygłoszono przemówienia.

To właśnie 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy Wojsko Polskie doskonale dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną. Bitwa ta zdecydowała o losach niepodległej Polski oraz przyszłości całej Europy, zapisując się chlubnie w historii oręża polskiego.

Dla nas ostrowczan jest to szczególne święto. Mimo, że miasto nie brało bezpośredniego udziału w wydarzeniach z 15 sierpnia, to jednak ostrowiecka młodzież, około dwudziestu ochotników, w tym uczniowie gimnazjum im. Joachima Chreptowicza, są wśród tych którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej. To właśnie ich nazwiska wyryte zostały na pomniku przy którym wspólnie się zebraliśmy.

Niech dzisiejsze Święto Wojska Polskiego będzie jednocześnie wyrażeniem hołdu żołnierskiej krwi przelanej za Ojczyznę, a także uznania i podziękowania wszystkim żołnierzom, narażającym swoje zdrowie i życie w służbie pokoju na całym świecie.  – w swoim wystąpieniu powiedział Prezydent.