Aktualności

Każda złotówka winna być wydawana lokalnie

– Samorząd to fundament wolności i rozwoju całego kraju, dzięki samorządowcom Polska nie zginie – mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Warszawie. Podkreślał, że samorządność to przede wszystkim zwiększenie roli obywateli. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć naszego przedstawiciela w osobie prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego.

– Reforma samorządowa jest jedną z tych reform, która w okresie transformacji się udała- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński. Pieniądz winien być wydawany lokalnie i do tego ta reforma się sprowadza. To lokalna społeczność wie najlepiej jakie są jej potrzeby, żadna gospodarka centralna ich nie jest w stanie je zauważyć i uwzględnić.

Podczas uroczystości Bronisław Komorowski podziękował samorządowcom za współpracę z Kancelarią Prezydenta na rzecz małych ojczyzn, ale też „tej wielkiej, o której śpiewamy, że nie zginie”.

– Ona nie zginie między innymi dzięki Polsce samorządnej, dzięki samorządowcom – podkreślił.

Jak dodał, „nie ma wolności bez samorządności, nie ma samorządności bez dbania o nią, bez wzmacniania jej pozycji, bez wzmacniania siły wewnętrznej”.

– Główny problem spadający na samorządy wynika z niedoszacowania potrzeb- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński. Wiele gmin, podobnie, jak nasz samorząd ma trudności z utrzymaniem obecnej sieci szkół na swym terenie. Do tego mamy niż demograficzny, zmniejsza się liczba uczniów, przez co maleje subwencja oświatowa na utrzymanie placówek. Niejako rękami samorządów rząd zmusza do decyzji o konieczności zamykania szkół.

Kolejną bolączką samorządów zadaniem prezydenta Jarosława Górczyńskiego jest ich zadłużenie, przez to jednostki samorządowe nie są zdolne do inwestowania i absorpcji odpowiednich wielkości środków unijnych.