Aktualności

Czas zmienić ostrowiecki Rynek. Prezydent ogłosił konkurs na zagospodarowanie Rynku

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ogłosiła konkurs pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego na opracowanie koncepcji pt. „Zagospodarowanie elementami małej architektury i zielenią Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Celem konkursu jest uporządkowanie istniejącej przestrzeni publicznej poprzez opracowanie spójnej koncepcji zagospodarowania elementami małej architektury oraz obsadzeń roślinami Rynku. Realizacja części lub całości projektu przewidziana jest na lata 2015-2016.
– Rynek powinien być wizytówką Ostrowca, a tak nie jest- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Od dawna pojawiają się pomysły, jak to zmienić, ale do tej pory chyba nikt nie znalazł właściwej recepty. Chcę, żeby koncepcję tym razem przygotowali eksperci, stąd forma konkursu skierowanego do środowiska architektów i studentów uczelni o takim profilu. Liczę, że zaproponowana nagroda spowoduje, że konkurs nie przejdzie bez echa, a pojawią się atrakcyjne rozwiązania, które spłyną od fachowców z całej w Polski. Odpowiednie informacje o procedurze konkursowej trafią do wyższych uczelni i organizacji skupiających architektów.
Jak czytamy w regulaminie wymagane jest powiązanie poszczególnych fragmentów terenu opracowania w taki sposób, aby stworzyć przyjazne przestrzenie publiczne dla mieszkańców, uwzględniając nie tylko sam Rynek ale też przestrzenie bezpośrednio przylegające do niego. Koncepcja winna wzmocnić istniejącą funkcję Rynku, jako miejsca spotkań mieszkańców, lokalizacji imprez o rożnej skali wielkości, miejsca kiermaszów i sezonowych ogródków gastronomicznych, atrakcji turystycznej o ponadlokalnym charakterze itp.
Konkurs skierowany jest do architektów, architektów krajobrazu, ogrodników, plastyków, pracowni architektonicznych, a także do studentów powyższych kierunków oraz innych osób posiadających umiejętność projektowania form przestrzennych.
Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziano nagrody: I nagroda: 10 000 zł brutto, II nagroda: 2 500zł brutto, III nagroda: 1 500zł brutto.
Składanie prac konkursowych przewidziano do 15 maja br.
Informacje o konkursie i jego regulaminie są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim: www.um.ostrowiec.pl w zakładce: Eko Ostrowiec =>Konkurs.

fot. A. Łada