Aktualności

Budżet Obywatelski to nie moda, to potrzeba. Prezydent oddaje głos mieszkańcom

Ekspert Zbigniew Wejcman wprowadził ostrowieckich radnych, członków zespołu roboczego ds. stworzenia regulaminu, przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców w tajniki tworzenia Budżetu Obywatelskiego. W spotkaniu uczestniczył pomysłodawca pilotażowego w dziejach miasta rozwiązania, prezydent Jarosław Górczyński.
– Choć wsłuchuję się w potrzeby lokalnej społeczności liczę, że dzięki wprowadzeniu Budżetu Obywatelskiego w Ostrowcu, proces przekazywania wzajemnych potrzeb będzie realizowany lepiej, skuteczniej i szybciej- mówi prezydent Jarosław Górczyński.
Wnioski ze spotkania są takie, że często to nie kwoty zaproponowane mieszkańcom, czy zrealizowane w ramach procedur projekty, ale pobudzenie aktywności mieszkańców jest najważniejsze.
– To nie moda- twierdzi Zbigniew Wejcman. Budżet Obywatelski to rodzaj pracy społecznej zarówno dla samorządowców, jak i obywateli. W efekcie mieszkańcy są jeszcze bardziej odpowiedzialni za swą małą ojczyznę.
Sam proces daje możliwość poznania potrzeb lokalnej społeczności, a zgłoszone projekty kierunek w jakim powinien zmierzać samorząd. Obywatele tymczasem poznają zjawiska wzajemnego dzielenia środków, których jest za mało, aby zaspokoić potrzeby wszystkich.
Zbigniew Wejcman mówił dość dużo o zagrożeniach, jako praktyk podawał przykłady najczęściej popełnianych błędów przez inne samorządy. Była mowa o technikach głosowania, taryfikatorach, czy limitach środków na projekt, ale te zagadnienia, jak na razie są potrzebne głównie zespołowi do spraw opracowania Regulaminu Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na rok 2015, który na kolejnym spotkaniu zbierze się tuż po świętach.
Budżet Obywatelski jest w Ostrowcu w tym roku wprowadzany na zasadzie pilotażu. Mieszkańcy zadecydują na co wydać 100 tys. w dziale inwestycje oraz 50 tys. zł w dziale kultura.