Aktualności

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU KOSTNEGO!

Poseł Jarosław Górczyński włącza się w akcję Dzień Dawcy Szpiku.

W niedzielę 7 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół nr 1 „jedenastka” przy ul. Focha 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim w godzinach od 11.00 do 17.00 odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. Inicjatorem akcji są  17 – letni Paweł Beraś cierpiący na aplazję szpiku, jego rodzina i przyjaciele oraz  Fundacja DKMS.

Paweł ma 17 lat, pochodzi z Ostrowca. W zeszłym roku nastąpił u niego nawrót anemii aplastycznej. Szansą na powrót do zdrowia i życia jest dla Pawła przeszczepieniu szpiku od dawcy niespokrewnionego. W lutym dawca dla Pawła się znalazł. Paweł wiedząc, że inni pacjenci nie mają tyle szczęścia, prosi aby zachęcić wszystkich mieszkańców Ostrowca i okolic do rejestracji w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Im więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

Większość osób nie rejestruje się jako potencjalni dawcy szpiku z powodu stereotypów związanych z oddawaniem szpiku (wielka igła w kręgosłup i paraliż). To są fałszywe przekonania. Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80 % pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kontem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepienia zarówno dawca, jak i pacjent przygotowani są do przeszczepienia.

Na pięć dni przed przeszczepieniem pacjent dostaje chemię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepienia, życie pacjenta byłoby zagrożone. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca albo podskórnie poniżej pośladków albo w brzuch. Robione są cieniutką ok. 1 cm długości igiełką przy czy wrażenie jest takie jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedząc lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięciu łokcia, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2-dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobierają szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Z tą chorobą można wygrać, ale dla wielu osób jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w naszej bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i pobranie wymazu z zewnętrznej strony policzka lub próbki 4 ml krwi potrzebne do przeprowadzenia badania genetycznego. ZRÓB PIERWSZY KROK – PRZYJDŹ ZAREJESTRUJ SIĘ!