Aktualności

SEJM ODDAŁ HOŁD OFIAROM I BOHATEROM POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Przez aklamację posłowie podjęli uchwałę w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z inicjatywą uczczenia przez Sejm tego wydarzenia wystąpiło Prezydium Sejmu.

Sejm Rzeczpospolitej Rzeczypospolitej Polskiej w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim składa hołd ofiarom i bohaterom Powstania, którzy swym męstwem i ofiarnością zasłużyli na podziw, szacunek i pamięć następnych pokoleń – czytamy w uchwale.

Sejm w uchwale przypomina, że Powstanie było pierwszym miejskim buntem zbrojnym w Europie znajdującej się pod niemiecką okupacją. Uchwała podkreśla też, że walka organizacji żydowskich była heroiczną próbą przeciwstawienia się planom ostatecznej likwidacji Getta poprzez deportację Żydów do obozów zagłady i ich uśmiercenie. Autorzy uchwały przypominają także okoliczności wybuchu Powstania, w wigilię żydowskiego święta Paschy, 19 kwietnia 1943 r. Wspominają także wysadzenie przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 r., co było symbolicznym końcem walki. Całe Getto zostało spalone, a ruiny wysadzone – czytamy w uchwale. (źródło: www.sejm.gov.pl, zdj. Krzysztof Białoskórski).