Aktualności

TEMAT CELSY NA KOMISJI SPRAW ZAGRANICZNYCH

21 marca podczas sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych poseł Jarosław Górczyński zabrał  głos ws. hiszpańskiej Celsy.  Poseł zwrócił się do ministra Tomasza Arabskiego jako kandydata na ambasadora Polski w Hiszpanii z pytaniem jakie działania zamierza podjąć, w celu utrzymania hiszpańskich inwestycji w Polsce.

„Panie Ministrze. Hiszpania zajmuje ważne miejsce wśród partnerów handlowych Polski. Obroty handlowe za 2012 rok to 5, 8 mld euro, a w 2011 mieliśmy ponad 6, 3 mld. Główne inwestycje hiszpańskie to sektor budowlany, nieruchomości, energetyczny, bankowy i hutniczy. I tutaj za przykład chciałbym podać Celsa Huta Ostrowiec. Hiszpanie zainwestowali w ten zakład ponad miliard euro. Dzisiaj ta sytuacja gospodarcza tego zakładu pogarsza się, Hiszpanie stawiają pod znakiem zapytania dalszy rozwój, a przypomnę że zakład ten daje bezpośrednio bądź pośrednio zatrudnienie 5 tys. ludzi. Dla takiego miasta jak Ostrowiec Św. to jest być albo nie być. Jakie działania chce Pan podjąć będąc ambasadorem, aby przekonać ten kapitał hiszpański, tych inwestorów, którzy już zainwestowali, żeby utrzymywali te swoje inwestycje, aby się nie wycofywali?”

Minister Arabski stwierdził, że nie ma obecnie wystarczającej wiedzy w tej sprawie, ale na pewno jej się przyjrzy, zapraszając zainteresowanych do współpracy.