Aktualności

SPOTKANIE Z DZIENNIKARZAMI

Poseł Jarosław Górczyński spotkał się z dziennikarzami regionalnych i lokalnych mediów. Najważniejszą z poruszanych spraw była informacja o spotkaniu w Warszawie z Dyrektorem Grupy Celsa Pere Petitem.  Obaj panowie rozmawiali na temat podjęcia działań w celu zwalczania oszustw podatkowych dotyczących podatku VAT na rynku dystrybucji stali i dotyczą stalowych prętów zbrojeniowych. Tylko w 2011 r., straty Skarbu Państwa z tytułu przedmiotowego procederu mogły wynieść aż 250 mln zł. Najbardziej dotknięte są województwa śląskie i świętokrzyskie.

– “Mówimy tu o zwrocie podatku VAT za pręty zbrojeniowe, które „wywożone” zostają poza granice kraju – tłumaczył poseł podczas konferencji prasowej. Najczęściej odbywa się to na zasadzie, że wywożone zostają faktury, a towar krąży i za niższe cenny oddawany jest do drugiego obiegu w kraju. Skala zjawiska jest ogromna i stanowi wielkie zagrożenie dla branży hutniczej. O ile w Ostrowcu sytuacja jest jeszcze stabilna  i nie mówi się o zwolnieniach pracowników, tak w Arcelor Mittal i Hucie Zawiercie wskazuje się na pewne załamanie i reorganizacji.”

Producenci stali działający na polskim rynku biją na alarm, wskazując na ogromne straty dla budżetu państwa, jak również na szkody dla uczciwych przedsiębiorców, ze względu na zalewającą polski rynek tanią, nieopodatkowaną stal.

– „Podam tylko jeden z przykładów nieuczciwości – mówił poseł Górczyński. – Pewna spółka prawa cywilnego, która nie zatrudniała ani jednego  pracownika, za dziewięć miesięcy działalności  zażądała od Urzędów Skarbowych zwrotu VAT w wysokości pięciu i pół miliona złotych. Pozostawiając stal w kraju, we wtórnym obiegu jest nieuczciwym konkurentem dla firm zatrudniających dziesiątki pracowników. Na taki proceder nie może być zezwolenia.”

W tej sprawie poseł Jarosław Górczyński spotkał się już z Wiceministrem Gospodarki Mieczysławem Kasprzakiem.  Być może uda się doprowadzić do spotkania Wicepremiera  Waldemara Pawlaka z Zarządem Huty Celsa w Ostrowcu Św.

Inne poruszane podczas konferencji prasowej tematy dotyczyły:

– spotkania w Częstochowie z parlamentarną grupą z Węgier

– nowelizacji prawa prasowego

– spotkania z Wojewodą Świętokrzyskim ws. biura paszportowego w Ostrowcu Św.

– interpelacji poselskich