Aktualności

ZIELONE ŚWIĄTKI

Poseł Jarosław Górczyński  uczestniczył w obchodach Święta Ludowego na Górze Witosławskiej, a także w Bałtowie i Szydłowie.

27 maja chrześcijanie obchodzą jedno z najważniejszych świąt kościelnych – Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. To polska ludowa nazwa święta majowego, obchodzonego 50 dni po Wielkiejnocy. Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji i zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu.

Tradycyjnie Mszą Świętą ludowcy rozpoczęli obchody Zielonych Świątek na Górze Witosławskiej. Sprawowana w  ich intencji,  oraz w intencji ś.p. Leszka Bugaja, posła i działacza ludowego Eucharystia miała szczególną oprawę. Odnosiła się w swojej wymowie do zesłania Ducha Świętego, powszechnie uważanego za początek naszego Kościoła. W mszy świętej celebrowanej z polowego ołtarza uczestniczyło tysiące wiernych.

„Stajemy tu dziś z dumą, pokazując wszystkim umiłowanie swoich korzeni – mówił do zebranych poseł Jarosław Górczyński. – W szacunku do ziemi, kontynuujemy nasz piękny ludowy obyczaj. Zielone Światki to nie tylko święto wsi, ale wszystkich, którym bliska jest tradycja. Uczestnikom Święta Ludowego życzę zdrowia, pomyślności, wytrwałości w kultywowaniu tej wspaniałej tradycji. Przekazuję pozdrowienia dla Waszych rodzin i bliskich.”

W wielu miejscach Święto Ludowe zostało połączone z obchodami Dnia Strażaka, Dniem Samorządowca i Dniem Matki.